57 Kişi Hayatını Kaybetmişti: Üzerinden Tam 16 Yıl Geçti

57 Kişi Hayatını Kaybetmişti: Üzerinden Tam 16 Yıl Geçti

Yayınlanma:
57 Kişi Hayatını Kaybetmişti: Üzerinden Tam 16 Yıl Geçti

30 Kasım 2007 tarihinde Keçiborlu Türbetepe mevkiinde yaşanan uçak kazasının bugün 16’ncı yıldönümü. Düşen uçakta mürettabatın dışında Dünyaca ünlü bilim insanları ve Isparta’nın tanınmış esnaflarının da aralarında bulunduğu toplam 57 kişi yaşamını yitirmişti.

7’si mürettebat 57 kişinin ölümü ile sonuçlanan uçak kazasının yıldönümünde yakınlarını kaybedenler gözyaşı dökmeye devam ederken, büyük acı dün gibi hala tazeliğini koruyor.

CHP'den Isparta'daki uçak kazasıyla ilgili araştırma önergesi

DÜŞEN UÇAKTA TOPLAM 57 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ…

Isparta 30 Kasım 2007 günü tarihinin en acı olaylarından birini yaşamıştı. Atlas Jet’in İstanbul-Isparta arası seferini yapan yolcu uçağı Süleyman Demirel Havalimanına inişe geçtiği sırada Keçiborlu Türbetepe mevkiinde düşmüş ve bu korkunç kazada 7’si mürettebat toplam 57 kişi yaşamını yitirmişti.

Neden düştüğü konusu kimilerine göre hala belirsizliğini koruyan uçak kazasında bir yıl sonra kaza raporunun açıklanması ile pilotaj hatasından kaynaklandığı ileri sürülen uçak kazası ile ilgili Isparta Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava ise yıllar önce sonuçlanmış ve yargılama sonunda uçak şirketinin bazı yöneticileri çeşitli cezalara çarptırılmıştı.

Isparta'da 57 kişinin öldüğü uçak kazasında 7 yıl sonra şok ifadeler

İŞTE KORKUNÇ UÇAK KAZASINDA HAYATINI KAYBEDEN UÇAK MÜRETTEBATININ İSİMLERİ :

30 Kasım 2007 tarihinde düşen uçakta kaptan pilot Ferhat Özdemir, ikinci kaptan Fahir Aksoy ve kabin amiri Çağatay Şirin'in yanı sıra Atlasjet personelinden hostesler Mana Topçu, Sinem Hatice Vurgun ve Mümine Bulut ile teknisyen Alaattin Çelik Gürtürk hayatını kaybetmişti.

ATABEY ESKİ BELEDİYE BAŞKANI İZZET KUTLU’NUN EŞİ VE KIZI DA O UÇAKTAYDI…

Korkunç uçak kazasında hayatını kaybedenler arasında eski Atabey Belediye Başkanı İzzet Kutlu’nun eşi ve kızı da yer aldı. İşte o uçak kazasında hayatını kaybedenlerin isimleri:

''Özlem Karataş, Nuri Tığlı, Bahri Öndürücü, M.Rafi Taşkent, Muhsin Öndürücü, Şakir Özsoy, Kasım Mehmet Saygılı, Perihan Kutlu, Sinem Kutlu, Aysun Fatime Balcı, Mustafa Zengi, Davut Demirkurt, Hayri Tokgöz, Tevfik Büyükçaylı, Mehmet Yiğitbaşı, Zeliha Yiğitbaşı, Özgen Berkol Doğan, Engin Abat, Engin Arık, Sibel Uysal, Mehmet Yılmaz, Necati Kartal, Saniye Kartal, Hakan Ulutaş, İskender Hikmet, Senel Fatma Boydağ, Fahrettin Oğurlu, Özcan Oğurlu, Hakan Yakup Tullu, Alp Tezcan, Oğuz Cafer Çiftçi, Yusuf Çiftçi, Nazire Kurnaz, Gözen Polat, Mustafa Fidan, Doğan Göktaş, Hazal Kaynak, İsa Çobankaya, Saniye Çobankaya, Yaşar Çobankaya, Burhan Tepebaşı, Ruşen Mustafa Hamza Hemreli, Fuat Güler, Mustafa Çalışkan, Kenan Büyük, Süleyman Hilal, Ayşe Cantürk, Melike Ceylan, Ceren Ceylan ve Sadettin Baysal.''

12 yıl önce Isparta'da düşen uçakta o da vardı... Sırrı bilen tek Türk vatandaşıydı - Günün Haberleri

1,5 AYLIK CEREN BEBEKDE KAZA KURBANI OLMUŞTU

Bu arada İstanbul- Isparta seferini yaparken Süleyman Demirel Havalimanı'na iniş için alçaldığı sırada Türbetepe'de düşen ait uçakta ölenler arasında 1.5 aylık Ceren Ceylan da bulunuyordu. Ceren bebeğin uçakta hayatını kaybeden yolculardan Melike Ceylan'ın kızı olduğu açıklanmıştı.

ÖLENLERİN ARASINDA İŞADAMALRI VE ESNAFLAR DA BULUNUYORDU

Isparta bu korkunç uçak kazasında tanınmış bazı işadamları ile esnaflarını da kaybetti.

Eski halıcı esnafından İhsan Tığlı’nın oğlu ve Alaaddin Erkoç’un yeğeni olan genç işadamlarından Nuri Tığlı, Eğirdir eski Belediye Başkan Adaylarından İnşaat Mühendisi Mehmet Yiğitbaşı ve eşi Zeliha Yiğitbaşı, Isparta’nın tanınmış çarşı esnaflarından Tuhafiyeci Mehmet Yılmaz, Zengiler Ticaret sahibi işadamı Mustafa Zengi, Eğirdirli Muhasebeci Mesut Polat’ın kızı Gözen Polat, Keresteci esnafından Süleyman Hilal, Halk Pazarı esnafından Züccaciyeci Davut Demirkurt ve Tevfik Büyükçaylı’da uçakta hayatını kaybeden yolcular arasında bulunuyordu.

Uçak kazası davasında şok ifade - Haber 7 GÜNCEL

Elim uçak kazasının ardından tam 16 yıl geçti. Bu kaza ile ilgili çok sayıda iddia ortaya atıldı, uçak yolcuları arasında ünlü fizikçilerin de bulunması kaza ile ilgili çeşitli iddiaları da beraberinde getirdi.

Ancak Ulaştırma Bakanlığının görevlendirdiği bir heyet olay sonrası yaptığı inceleme ve araştırmalar sonucu kazanın pilotaj hatasından kaynaklandığına ilişkin dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a bir rapor sunmuş ve bizzat Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından kamuoyuna açıklanan bu rapor başta korkunç kazada yakınlarını kaybedenlerin yakınları olmak üzere bazı kişilerce tatmin edici bulunmamıştı.

ISPARTA, TARİHİNDE İKİNCİ UÇAK KAZASINI YAŞAMIŞTI

Isparta’da 30 Kasım 2007 tarihinde yaşanan uçak kazasının bir benzeri 1976 yılında da yaşanmıştı.

19 Eylül 1976 tarihinde - İstanbul - Antalya seferini yapan THY'ye ait Boeing 727 tipi yolcu uçağı Isparta üzerinde iken alçalma hatası nedeniyle Karatepe Dağına çarpmış ve feci kaza sonucu 8'i personel toplam 155 kişi ölmüştü. Ölenlerin büyük bölümü ise yabancı uyruklu turistlerden oluşuyordu.

57 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ UÇAK KAZASINA İLİŞKİN DAVADA KİM NE CEZA ALMIŞTI

Isparta’da 16 yıl önce 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili Isparta Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada 2015 yılının Ocak ayındaki 29’uncu duruşmasında karar çıkmıştı. Tutuksuz 20 sanıktan 12’si beraat ederken, 8 sanığa ise 1 yıl 8 ay ile 11 yıl 8 ay arasında hapis cezaları verildi. 30 Kasım 2007 günü Atlasjet’in İstanbul- Isparta seferini yapan World Focus’tan kiraladığı yolcu uçağı, Süleyman Demirel Havalimanı’na inişe geçtiği sırada, Keçiborlu Türbetepe Mevkii’nde düşmüştü. Kazada 7’si mürettebat 57 kişi yaşamını yitirmişti.

Kazayla ilgili Atlasjet’e karşı açılan dava ile kamu davasının birleştirilmesiyle birlikte Isparta Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 2015 yılının Ocak ayında 20 sanığın yargılandığı ve 6 saat süren karar duruşması sonunda mahkeme heyeti kararı açıklamıştı. Dava sonunda havayolu şirketinin bazı yöneticileri hakkında çeşitli hapis cezaları verilirken, bazı sanıklar hakkında ise beraat kararları verilmişti. Sözkonusu davayla ilgili yerel mahkemenin şirket yöneticilerinden bazıları hakkında verdiği beraat kararları Yargıtay aşamasında bozulmuştu.

57 kişinin öldüğü Atlas Jet'in Isparta uçağıyla ilgili korkunç şüphe: Sabotaj mı?

DÜŞEN UÇAKTA DÜNYACA ÜNLÜ FİZİKÇİLERDE BULUNUYORDU…

30 Kasım 2007 tarihinde meydana gelen uçak kazasında ölen yolcular arasında Süleyman Demirel Üniversitesi'ne, konferans vermek üzere gelen bilim adamları da bulunuyordu.

SDÜ Fen Edebiyat Fakültesi'nce düzenlenen ''fizik'' konulu bir konferansa katılmak üzere Atlasjet uçağına binen ve hayatlarını kaybeden yolcular arasında, Boğaziçi Üniversitesinden Dünyaca ünlü fizikçi Prof. Dr. Engin Arık, Araştırma Görevlisi Özgen Berkol Doğan, Yüksek Lisans Öğrencisi Engin Abat ile Doğuş Üniversitesinden Prof. Dr. Şenel Fatma Boydağ, Doç. Dr. İskender Hikmet ve Araştırma Görevlisi Mustafa Fidan da bulunuyordu.

Nükleer fizikçiler, Isparta'da yapılan kongreye geliyorlardı. Uçak kazasında yaşamını yitiren 6 nükleer fizikçiden 3'ü Boğaziçi Üniversitesi'nde, 3'ü ise Doğuş Üniversitesi'nde görev yapıyordu. Yaşamını yitiren 6 fizikçiden 2'si alanlarında uzman olan profesörlerdi.

Instagram'da bizi takip etmek için TIKLAYINIZ

Facebook'da bizi takip etmek için TIKLAYINIZ

X'de bizi takip etmek için TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.