900 Yıllık İlmekler Hayat Buluyor

Isparta Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR işbirliğinde Prof. Dr. Turan Yazgan Halı ve Kilim Müzesi’nde Aralık ayında halı dokuma kursu açılmıştı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Mart 2022 08:56
900 Yıllık İlmekler Hayat Buluyor

 Isparta Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İŞKUR işbirliğinde halı dokumacılığını yeniden canlandırmak amacıyla düzenlenen halı dokuma kursunda, 12’nci yüzyıldan itibaren (900 yıl evvel) bölgemizde dokunan halılar yeniden hayat buluyor.

Isparta’da kaybolmaya yüz tutan halı dokuma sanatını yeniden canlandırmak ve dokumacılık geleneğini geliştirmek amacıyla düzenlenen kursa 12 kadın kursiyer katılıyor.

Kursiyerler 145 saat olmak üzere toplam 7 ay eğitim alarak, halı dokumacılığını öğrenecekler. Kursu başarıyla tamamlayanlara sertifikaları verilecek. Kursta dokunan halıların ise satışı yapılacak ve kursiyerler hem kendi ekonomilerine hem de şehir ekonomisine katkı sağlayacak.Hali hazırda kursun devam ettiğini belirten Halı Dokuma Kursu Sorumlusu, El Sanatları Uzmanı İhsan Akkuş, şu bilgileri verdi:

‘Isparta Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Başdeğirmen’in desteğiyle yok olmaya yüz tutan Isparta Halısını yeniden ayağa kaldırdık. Başkanımızın direktif ve talimatlarıyla halımız için bütün imkanlar seferber edildi. 2021 yılının Aralık ayında başlayan ve Haziran ayında sona erecek olan kursumuzda ummalı bir öğrenme ve üretme çalışması var.  12 kadın kursiyerimizle, bölgemizde 12. Yüzyıldan itibaren ilmek ilmek dokunan el halılarını tekrar canlandırıyoruz. Kursiyerlerimizden 6 tanesi daha önceden dokumayı bilen, 6 tanesi de hiç bilmeyenlerden oluşuyordu. Çok şükür hiç bilmeyen 6 bayanımızda dokumayı öğrendi. Halımızı gelecek nesillere taşımak için çabamızı sürdürüyoruz. Kursiyerlerimizin günlük harçlıkları İŞKUR tarafından karşılanıyor. Burada tamamen doğal ürünlerle halı dokuyoruz. Isparta halısının yine her evde olması için çabamız sürecek. Halılarımızın ipleri çok özel üretim olup, Süleyman Demirel Üniversitesi’nde boyanıyor. Kursumuzda ki ilk parti üretimi bitirdik” dedi.

ISPARTALI FİRMA, KURSİYERLERE EK GELİR KAPISI AÇTI

Halı Dokuma Kursu Sorumlusu İhsan Akkuş, Isparta’nın en büyük halı üretim firmalarından olan STEP’in de yurt dışına ürettiği halılar için overloğu, kursiyerlere yaptırdığını belirtti. Akkuş: ‘İşgücü ve yetenek kullanılarak Isparta’da STEP Halı tarafından yurt dışına özel üretilen halıların overlokları da bizim kadın kursiyerlerimiz tarafından yapılıyor. Bu firmamız daha önce İstanbul’a yaptırdığı overlokları artık bize yaptırıyor. Bu sayede kursiyerlerimize ekstra kazanç sağlanıyor. Kursiyerlerimiz bu sayede İŞKUR ücreti haricinde ekstra kazançta sağlıyor. Bizlerden desteğini esirgemeyen başta Belediye Başkanımız Şükrü Başdeğirmen olmak üzere bütün herkese kursiyerlerimiz adına teşekkür ederim” dedi. 

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum