A. Haydar Öner'den Cemil Çiçek'e Cevap Geldi

CHP Isparta Milletvekili Adayı ve eski Vali Ali Haydar Öner, seçim bürosunda düzenlediği basın toplantısında Yakaören'de yaklaşık 4 yıl önce sıcak su bulmak amacıyla açılan ancak zehirli gaz sızdırdığı gerekçesiyle kapatılamayan kuyunun bir anda kapatılma

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Nisan 2011 18:29
A. Haydar Öner'den Cemil Çiçek'e Cevap Geldi

CHP Isparta Milletvekili Adayı ve eski Vali Ali Haydar Öner, Isparta'da zehirli gaz sızdıran kuyu ile ilgili olarak Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in "İş bilmezlerle yola gittiğimiz zaman sıkıntıya giriyoruz" açıklamasını doğru bulmadığını belirterek, Çiçek'in kendisi kadar o dönem görev yapan 3 AK Parti milletvekilini de "iş bilmez" olarak nitelendirdiğini kaydetti.

Öner, seçim bürosunda düzenlediği basın toplantısında Yakaören'de yaklaşık 4 yıl önce sıcak su bulmak amacıyla açılan ancak zehirli gaz sızdırdığı gerekçesiyle kapatılamayan kuyunun bir anda kapatılmasını hayretle karşıladığını belirtti.

Kuyunun AK Partili bir belediye başkanı tarafından açıldığını hatırlatan Öner, kuyunun uygun olmayan tekniklerle açıldığını ve sonunda da Yakaören halkı olmak üzere tüm Ispartalıların başına dert olduğunu söyledi. Kendisi göreve geldiğinde kuyu ile ilgili incelemeleri yaptırdığını ve uzman görüşlerini aldığını belirten Öner, belediyenin imkanlarının bu kuyuyu kapatmaya yetmediğinin anlaşıldığını ve bunun üzerine Türkiye Petrolleri Anonim Ortakları ile Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nden (MTA) uzmanlar talep ettiğini bildirdi. Türkiye'de en yetkili kurumların bunlar olduğu için bu kurumlardan uzmanlar talep ettiğini söyleyen Öner, MTA Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Tombul imzalı bir raporun valiliğe intikal ettiğini ve raporda, kuyudan kontrolsüz gaz çıkışının yaşandığı ve bunun tehlike arzedebileceği, bundan dolayı da çevresel güvenliğinin biran önce alınması gerektiği yönünde bilginin yer aldığını kaydetti.

Daha sonra kuyunun TPAO yetkilileri tarafından da incelendiğini ifade eden Öner, "TPAO yetkililerinin raporuna göre tehlikeli gaz çıkaran kuyunun kontrolü alınması konusunda TPAO'nun imkanlarının uygun olmadığı ve bu konuda uzman yabancı şirketler tarafından operasyon yapılması yönünde görüş bildirilmiştir. Bu görüşü ben bildirmedim. Ben jeoloji mühendisi ve kuyu uzmanı değilim" dedi.

Öner, şimdilik sadece bu belgeleri açıkladığını eğer bu konuda kendisi ile ilgili yanlış tavırlar sürerse başka belgeleri de açıklayacağını söyledi. Bu çalışmalarda AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in de bilgisi olduğunu ifade eden Öner, sözlerine şöyle devam etti:

"Sayın Vali hükümetin avukatlığına soyunmuş, hemen Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'i arıyor, kuyunun kapatıldığını müjdeliyor. Cemil Çiçek de hoparlörü açılan telefondan 'o zamanki vali bizi yanıltmış demek ki, iş bileninmiş' diyor. O zaman AKP'nin üç tane milletvekili vardı. Sayın Başbakan Yardımcısı onları da suçlamış olmuyor mu?, bunun farkına varamamış mı? Başbakan Yardımcısı Çiçek'in gerçek dışı beyanlarda bulunması ve farkına varmadan kendi partisinin milletvekillerini de cehaletle suçlayacak duruma düşmesi Türk siyaseti adına iftihar edilecek bir hadise değildir."

Kendisinin görev yaptığı sürede AK Parti'den Süreyya Sadi Bilgiç, Sait Dilek ve Haydar Kemal Kurt'un da görev yaptığını hatırlatan Öner, bu vekillerin de çalışmalardan haberdar olduklarını aktardı.

Açıklamasında Vali Memduh Oğuz'a seslenen Öner, şunları söyledi:

"Sayın Vali kokuları yok etmek için geldiğini söylüyor. Anımsayalım. Kocaeli'nde valilik yaptığını belirtiyor, Kocaeli'nde çıkan zehirli variller kimin eseri arkadaşlar. Kokusu sonradan çıkan vali kim?, Buradaki koku da sonradan çıktığında bir tehlike yaratırsa bunun vebali kimde olacak? Sayın Vali sen de avukatlığına soyunduğun AKP hükümeti kimi her zaman herkesi aldatabileceğini mi zannediyorsun. Ali Haydar Öner 38 yıllık meslek hayatını onurla tamamlayan bir kişidir, Allah kimseyi Memduh Oğuz konumuna düşürmesin."

Meslek camiasının Ali Haydar Öner'i onuruyla, dik duruşuyla, halka hizmet anlayışıyla, sevecenliğiyle ve devlet terbiyesiyle bildiğini kaydeden Öner, haysiyetini unvanından üstün tutan kimliğe sahip olduğunu belirtti.

Oğuz'un her iktidarın nabzına göre şerbet verdiğini ve iktidarlar değişince merkeze gittiğini ileri süren Öner, "Bu kadar değerli bir valiyi AKP iktidarı nasıl farkına varamamış, kimin ricasıyla, kimin aracılığıyla yeniden valiliğe atanmış. Başbakanın yağcısı, Başbakan Yardımcısının şakşakcısı" diye konuştu.

Vail Oğuz'un kuyu başında tehlikenin olmadığını göstermek için köy halkını oraya toplamasının doğru bir davranış olmadığını belirten Öner, bu durumun Eğirdir Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral'in çöp doldurduğu Eğirdir Gölü'nden su içmesine, Çernobil faciasından sonra dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı tarafından "bak radyasyon yok" diyerek çay içmesine benzediğini kaydetti. AK Parti hükümetinin de AK Parti hükümeti yağcıları ile şakşakçılarının da herkesi her zaman aldatamayacağını ifade eden Öner, kuyu konusunda mutlaka uzman görüşlerinin alınması gerektiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum