AK Parti İle CHP Kafa Kafaya Gidiyor

AK Parti ile CHP reklam kampanyasında da kıyasıya yarışıyor. Marketting Türkiye'nin araştırmasına göre, iki partinin reklam kampanyalarını beğenenlerin oranı birbirine çok yakın.

Yayınlanma:
Güncelleme: 31 Mayıs 2011 14:00
AK Parti İle CHP Kafa Kafaya Gidiyor

Son dönemde giderek artan şiddetiyle siyasi partilerin iletişim çalışmalarının seçmeni nasıl etkilediğini bir araştırmayla ortaya koyan Akademetre Araştırma şirketi, seçime az bir süre kala 12 ilde 745 kişi ile yüz yüze nabız tutarak Marketing Türkiye için Ad-Metre hazırladı.

İŞTE BEĞENİ DURUMU
'Siyasî partilerin reklamlarını beğendiniz mi?' sorusuna AK Parti için çok beğendim yüzde 23,6 ve beğendim yüzde 41,3 yani yaklaşık yüzde 65 olumlu görüş verirken yüzde 35 ne beğendim ne beğenmedimden hiç beğenmediğime kadar görüş bildirdi.

CHP için çok beğendim yüzde 21,2, beğendim yüzde 39,3 yani beğenenler yüzde 60'ı biraz geçerken yüzde 40'a yakını da biraz beğenmedimden hiç beğenmediğime kadar görüş paşlaştı.

MHP'nin beğenisi, araştırmalarda ifade edilen seçmen sayısından çok daha yüksek. Beğenenler yüzde 38,7 iken geriye kalan 61,3'lük kesim beğenmekle beğenmemek arasından hiç beğenmediğine kadar görüş bildirdi.

SLOGANLARIN HATIRLANMA DURUMU
'En çok hangi partinin hangi sloganını hatırladınız?' sorusunda CHP'nin Emeklilik Platformu yüzde 47,1 ile yardımsız hatırlanırken yardımlı hatırlamayla birlikte yüzde 61,7'a ulaşmış. AK Parti'nin "Hayaldi Gerçek Oldu" sloganıyla öne çıkardığı kampanyanın yardımsız hatırlanma oranı yüzde 35,8, hatırlamayanlar ise yüzde 50,6.

MHP'nin "Ses Ver Türkiye" sloganında yardımlı ve yardımsız hatırlama oranı yüzde 8,1. MHP'nin çağrısını hatırlamayanlar ise yüzde 91,8 olarak çıkıyor.

'Partilerin en çok hangi projeleri hatırlanıyor?' sorusuna; MHP/Hilal Kart (yüzde 1,8), AK Parti/Artık Bolu Dağı gözümü korkutmuyor (yüzde 8,8). CHP/ Emeklilik Reformu (26,7) cevabı verilmiş.

KİM, NE KADAR HATIRLIYOR?
AK Partili seçmen; kendi partisinin reklamını yüzde 58,8, CHP'ninkileri yüzde 50,7 ve MHP'ninkini yüzde 10; CHP'li seçmen; kendi partisinin reklamını yüzde 71,1 AK Parti'ninkileri yüzde 34 ve MHP'ninkini yüzde 3,7; MHP'li seçmenler ise kendi partilerinin reklamını yüzde 24,1, AK Parti'ninkileri yüzde 55,2 ve CHP'ninkileri yüzde 48,3 oranında hatırlıyor.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum