Akdeniz Havzasında Her Yıl 12 İla 38 Milyon Kuş Avlanıyor

Akdeniz Havzasında Her Yıl 12 İla 38 Milyon Kuş Avlanıyor

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Mayıs 2019 09:25
Akdeniz Havzasında Her Yıl 12 İla 38 Milyon Kuş Avlanıyor

Bilim insanları ve Dünya Kuşları Koruma Kurumu’nun (BirdLife) yaptığı çalışmalar, Akdeniz Havzası’nda her sene 12 ila 38 milyon kuşun avlandığını ortaya koyuyor. Türkiye’nin nesli yok olma tehdidi altındaki kuş türlerini avlama izni vermesine 19 kuruluştan ortak bir açıklamayla tepki geldi.

Türkiye’nin nesli yok olma tehdidi altındaki kuş türlerini avlama izni vermesine 19 kuruluştan ortak bir açıklamayla tepki geldi. Gazeteci Yusuf Yavuz’un haberine göre; Aralarında çevre ve ekoloji derneklerinin de bulunduğu 19 sivil toplum örgütü, 16 Mayıs’ta yapılacak olan Merkez Av Komisyonu toplantısı öncesinde yayınladıkları ortak bildiride, nesli küresel ölçekte yok olma tehlikesinde olan üveyik ve elmabaş patkanın koruma altındaki türler listesine eklenmesini ve nesli küresel ölçekte tehlike altında olan türlerin avının tamamen yasaklanmasını talep ettiler.

MERKEZ AV KOMİSYONU TOPLANTISI ÖNCESİ 19 STK’DAN ORTAK BİLDİRİ
Her yıl Mayıs ayında toplanan Merkez Av Komisyonu, yıl içerisinde ava açılacak canlı türlerini ve alanları belirliyor. Görevlerinden biri de korunacak türleri belirlemek olan komisyon, geçtiğimiz yıllarda nesli küresel ölçekte tehlike altındaki kuş türleri olan üveyik ve elmabaş patkanın avını serbest bırakmıştı. Yerel, ulusal ve uluslararası ölçekte çalışmalar yürüten 19 kuruluş tarafından yayınlanan ortak bildiride, bu yıl16 Mayıs 2019 tarihinde yapılacak olan Merkez Av Komisyonu toplantısında bu iki türün avının tamamen yasaklanması talep ediliyor.

AKDENİZ HAVZASINDA HER YIL 12 İLA 38 MİLYON KUŞ AVLANIYOR
Dünya Doğayı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (IUCN) çalışmaları, tüm dünyadaki kuş türlerinin yaklaşık yüzde 13’ünün küresel ölçekte yok olma tehlikesinde olduğunu gösteriyor. Kuşların büyük bir hızla yok oluşunun sebeplerinin başında ise doğal yaşam ortamlarının yok edilmesi ve avcılık geliyor. Tehditler incelendiğinde, kuşların daralan yaşam ortamlarında devam eden avcılık faaliyetlerinden olumsuz etkilendiği görülüyor. Bilim insanları ve Dünya Kuşları Koruma Kurumu’nun (BirdLife) yaptığı çalışmalar, Akdeniz Havzası’nda her sene 12 ila 38 milyon kuşun avlandığını ortaya koyuyor. Üstelik bu kuşların birçoğu göç yolculukları sırasında avlanıyor.

BİR AVCIYA GÜNDE 5 ÜYEYİK, 6 ELMABAŞ PATKA VURMA İZNİ VERİLİYOR
Türkiye’de yaşayan nesli küresel ölçekte tehlike altındaki kuş türlerinden üveyik ve elmabaş patka, hala avına izin verilen türler arasında bulunuyor. Yapılan çalışmalar üveyiğin (Streptopelia turtur) dünya nüfusunun 1980’den bu yana yüzde 78, elmabaş patkanın (Aythya ferina) dünya nüfusunun ise yüzde 30-49 oranında azaldığını gösteriyor. Ancak 2018-2019 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu kararlarında bir av gününde, bir avcının beş bireye kadar üveyik, altı bireye kadar elmabaş patka vurmasına izin veriliyor.

‘TEHLİKE ALTINDAKİ TÜRLERİN AVLANMASI YASAKLANSIN!’
Nesli tehlike altındaki kuşların vurulmaması için bir araya gelen 19 kuruluş, yayınladıkları ortak bildiriyle ilgili kurumlardan iki kuş türünün avlanmasının yasaklanmasını istedi. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, IUCN Ulusal Komitesi ve Merkez Av Komisyonu üyesi kurum, kuruluş, sivil toplum örgütü ve akademisyenlere seslenen kuruluşlar, nesli küresel ölçekte yok olma tehlikesinde olan üveyik ve elmabaş patkanın koruma altındaki türler listesine eklenmesini ve nesli küresel ölçekte tehlike altında olan türlerin avının tamamen yasaklanmasını talep ettiler.

ORTAK BİLDİRİYİ İMZALAYAN KURULUŞLAR
Ortak bildiride imzası bulunan kuruluşlar şöyle: AKFOD, Alakır Nehri Kardeşliği, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Cahide Derneği, Doğa Derneği, Doğaya Dönüş Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, HAYTAP, Hayvanlar İçin Projeler Derneği (HİPDER), Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi, Kızılkaya Yenidünya Derneği, KİHAYKO, Kuzey Ormanları Savunması, MAGMA Dergisi, Orhanlı Köyü Kültür Doğa Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Orman Melekleri, Simurg Kuş Yuvası Derneği, Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD), TTKD, WWF-Türkiye.

AVCILIK KUŞLARI NASIL ETKİLİYOR?
İmzacı kuruluşların konuyla ilgili kurumlara sundukları raporda ise avcılığın kuş türleri üzerindeki etkilerine ilişkin bilgilere yer veriliyor: “Kuşlara düşündüğümüzden daha çok ihtiyacımız var” görüşüne yer verilen raporda şu bilgiler aktarıldı: Kuşlar, binlerce yıldır insanların ilgilerini, sevgilerini ve hayranlıklarını kazanmışlardır. Bu sevgi kimi zaman bir resim, kimi zaman bir şarkı, kimi zaman ise bir dans figürü olarak karşımıza çıkmaktadır. Binlerce yıldır insanların ilgilerini, sevgilerini ve hayranlıklarını kazanan kuşlar, yalnızca görsel ve işitsel olarak bulundukları ortamları güzelleştirmekle kalmıyor, doğadaki birçok döngünün sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlıyor. Bu yüzden bir kuş türünün yok olması doğamızın yok olması anlamına geliyor. Hayatımızın bir parçası olan kuşlar, bulundukları ekosistemlerdeki canlı çeşitliliğini dengeliyor, tozlaşmayı sağlıyor, leşleri ortadan kaldırıyor, tohumların saçılmasına yardımcı oluyor.

DÜNYADAKİ KUŞ TÜRLERİNİN YÜZDE 40’I CİDDİ ŞEKİLDE AZALIYOR
Dünya Doğa Koruma Birliği (IUCN) tarafından kuşlar konusunda uzman bilim insanları ve Dünya Kuşları Koruma Kurumu (BirdLife) desteği ile hazırlanan Kırmızı Listeler’in 1988 senesinden günümüze kadarki eğilim analizlerinin sonuçları, kuşlar için yaklaşan tehlikeyi ortaya koyuyor. Yapılan çalışmalar küresel ölçekte kuş türlerinin en az yüzde 40’ının, yani 3967 kuş türünün ciddi bir şekilde azalmakta olduğunu gösteriyor. Kuş türlerinin yüzde 8’inin nüfus eğilimleri konusunda bilgiler yeterli olmamakla birlikte yalnız yüzde 7’sinin yani 653 kuş türünün nüfusunun arttığı raporlanıyor. BirdLife tarafından IUCN Kırmızı Liste verilerinin detaylı olarak değerlendirilmesi ile yapılan analizler, dünya üzerindeki kuş türlerinin yaklaşık olarak yüzde 13’ünün yani 1496 türün küresel ölçekte yok olma tehlikesinde olduğu gösteriyor.

AKDENİZ HAVZASINDA KATLİAMI ARATMAYAN KUŞ AVCILIĞI
Kuşların büyük bir hızla yok oluşunun sebeplerinin başında, habitat kaybı ve bozulması ile avcılık geliyor. Ancak tehditler üzerine yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, kuşlar daralan yaşam ortamlarında devam eden avcılık faaliyetlerinden olumsuz etkileniyor. Bilim insanları ve BirdLife’ın yaptığı çalışmalar Akdeniz Havzası’nda her sene 503 türe ait. Bu miktar, Akdeniz Havzasında bulunan türlerin yüzde 82’sine denk gelirken, 12 ila 38 milyon kuşun avlandığını ortaya koyuyor.

İŞTE TÜRKİYE’NİN YOK OLMA TEHLİKESİ ALTINDAKİ KUŞLARI
Raporda ayrıca Türkiye’de bulunan nesli küresel ölçekte yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan kuş türlerine de yer verildi. Buna göre Türkiye’de bulunan yok olma tehdidi altındaki kuş türleri şöyle sıralanıyor: Dikkuyruk, Sibirya kazı, Küçük sakarca, Kadife ördek, Yaz ördeği, Elmabaş pakta, Kulaklı batağan, Üveyik, Toy, Yakalı toy, Yelkovan, Kelaynak, Sürmeli kızkuşu, İnce gagalı kervançulluğu, Kara bacaklı martı, Küçük akbaba, Büyük orman kartalı, Bozkır kartalı, Şah kartal ve Uludoğan.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.