AKP Amacına Ulaştı Fakat Galip Gelemedi

CHP Bolu il ve İlçe örgütünü ziyaret eden Isparta milletvekili Mevlüt Coşkuner % 42’lik Hayır oyunun Türkiye’nin Onur madalyası olduğunu vurguladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Haziran 2017 16:54
AKP Amacına Ulaştı Fakat Galip Gelemedi

Isparta Milletvekili Mevlüt Coşkuner; “Halkın gündemi yerine ‘hükümetin gündemini’ konuştuk. Yoksulluk ve sefaletin diz boyu olduğu bir ülkedeyiz. Hükümetin bununla bir derdinin olmadığını yaz döneminde gördük. Gündem değiştirenlerin meclisteki gündemine uymak zorunda kaldık. Referandum sonuçlarına hiçbir itirazımız yok. Halkımız böyle bir karar vermiştir. Eksiklik var ise biz anlatamamıştır. Bu eksikliği de gidermek için neler yapmamız gerektiğini saptamak için il il dolaşıyoruz. Halkın verdiği karara saygılıyız.” Biçiminde konuştu.

“% 42 bizleri umutsuzluğa sevk etmemeli

Bundan sonra yapacakları toplantılarda gündemi nasıl belirleyecekleri hususunda çalışmalar yapacaklarını vurgulayan Coşkuner; “% 42 oranındaki “Hayır” oyu kesinlikle bizleri umutsuzluğa sevk etmemeli, Kurtuluş savaşına baktığımızda bu savaşı toplumun yüzde kaçının verdiği kesinlikle unutulmamalı. Aslında % 42’nin önemini çok iyi anlamamız gerekir.48 tane basın mensubu yazarçizer cezaevinde ise ve Başbakan “bir taraf olmayan bertaraf olur” diye 12 Eylül’ün hemen akabinde bir köşe yazarını cezalandırıyorsa, Türkiye de söylenen demokrasinin “hayal demokrasisi” olduğu ortaya çıkacaktır” dedi.

Başbakan Okyanus ötesine teşekkürlerini gönderdi
12 Eylül gecesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Okyanus ötesine” teşekkür etmesinin unutulmaması gereken bir olgu olduğuna da dikkat çeken Coşkuner; “24 maddeyi ayrı tutarsak diğer iki maddenin soğanının cücüğü olduğunu görebiliriz. O birilerini kurtarma formülü idi. AKP yolcu olduğunu gördüğü bir dönemde halkın gerçek gündeminden kurtulup kendi gündemini dayattı. % 58 “evet” oyu alınmasına rağmen AKP’nin burada galip olmadığını ama amacına ulaştığını söyleyebiliriz” biçiminde konuştu.

12 Eylül üzerimizden dozer gibi geçti
Hükümetin 12 Eylül’de bulduğu moralle ileriki dönemde ülke gündemine daha farklı şeyleri getireceğini de vurgulayan Coşkuner; “Buna hazırlıklı olmak durumundayız. HSYK’nın oluşturulmaya başlandığını ama hiçbir şeyin değişmediğini görüyoruz. Yine Adalet bakanı o kurulun başkanı. Yine adalet bakanının atadığı müsteşarda daimi üyesi.12 Eylül de oylanacak olan 15.madde zaman aşımına uğrayacağı bir dönemde CHP milletvekilleri bunu mecliste gündeme getirip darbecilerin yargılanmalarını sağlamak için Mecliste konuşurken AKP’li bir milletvekili “12 Eylül’ün çilesini sadece siz mi çektiniz?” demişti. Ona buradan bir kez daha cevap veriyorum. “Evet, 12 Eylül’ün çilesini biz çektik.12 Eylül bizim üzerimizden dozer gibi geçti.12 Eylül’ün ürünü olanların 12 Eylül’ü yargılamayacağını zaten biz biliyorduk.12 Eylül kahramanlarından yalnızca Kenan Evren kaldı. Evren’de 94 yaşına gelmiş. Ona Ahmet Kaya’da çok güzel türküsüyle karşılık verdi.”Ezdirmem sana kendimi kafama sıkar giderim” Başbakanın da derdi aynı ama o “Ezdirmem sana kendimi yargıcımı divanımı yanıma alır yüce divanıma öyle giderim” dedi. Bunun aşamalarını ileriki günlerde izleyerek göreceğiz. Diğer 24 madde ise her zaman çıkartılacak maddeler idi. Söz konusu Anayasa değişiklikleri işçi emeklisine bir şey vermiyor. Özürlülerin hazır durumdaki 23.000 kadrosuna rağmen maalesef 1 kişi bile işe alınmamış. Öbür tarafta sokak çocuklarını nasıl koruyacağımızı gündeme getirirken çocuklarımızın da yüz binlercesinin Bali’ci olduğunu ve cezaevine girmeye aday haline geldiğini görüyoruz. Söz konusu değişikliklerin böyle bir çözüm getirmeyeceği ortadadır. “Fişlenmeye son! Dinlenmeye son! Emekli çilesine son! Türünden söylemlerden hiçbirisinin gerçekleşmeyeceğini görüyoruz.”şeklinde konuştu.12 Eylül 2010 Referandumunda alınan % 42’lik “Hayır” oyunun da çok değerli bir oy olduğunu tekrarlayan Coşkuner sözlerini ; “Bu oran ülkemizin Onur madalyasıdır. Bu oylar Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne verilmiş oylardır. Refarandumda “Hayır” yönünde oy verenler yalnız olmadıklarını bilmelidirler” biçiminde tamamladı.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.