Akut Kuracağı Ekip İçin Oğuz'dan Destek İstedi

Arama Kurtarma Derneği (Akut), Isparta'ya Kuracağı Ekip İçin İşadamları ve Sivil Toplum Kuruluşlarından Destek İstedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Mart 2011 15:13
Akut Kuracağı Ekip İçin Oğuz'dan Destek İstedi

Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Isparta'ya kuracağı ekip için işadamları ve sivil toplum kuruluşlarından destek istedi.

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Dağcılık ve Arama Kurtarma Kulübü işbirliği ile kurulacak ekip, Isparta'da çeşitli afet ve kurtarma olaylarına müdahalede edecek. AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ)'nde yaptığı görüşmenin ardından Vali Memduh Oğuz'u makamında ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Oğuz, Türkiye'nin bildiği AKUT'u kendisinin 17 Ağustos 1999 depreminde Kocaeli Valiliği döneminde tanıdığını söyledi. Oğuz, "Depremin sabahında, daha güneş doğmadan sizin arkadaşlarınızla buluştuk. AKUT olağanüstü durumlarda, afetlerde el ele çalışmalar yapılması gerektiğini, bu işin sadece devletin işinin olmadığını gösterdi. Bu manada bir öncülük etti." dedi.

Oğuz, AKUT sayesinde çok önemli bir toplumsal hareketin başladığını ifade ederek, sivil toplum örgütlerinin sayısının hızla çoğaldığını belirtti. Türkiye'nin birçok yerinde olduğu gibi Isparta'nın da deprem bölgesi içerisinde olduğunu hatırlatan Oğuz, "Bu bakımdan Isparta ziyaretiniz çok önemlidir. Burada da çok ciddi örgütlenmeye ihtiyaç var. Süleyman Demirel Üniversitesi çok olumlu bir girişimde bulundu. Vilayet, Üniversite ve AKUT işbirliği Isparta'nın hayrına olacaktır. Tecrübelerimizi, bilgilerimizi, imkânlarımızı bir araya getirerek birlikte güzel bir çalışma yapacağımıza inanıyorum." diye konuştu.

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki de Isparta'ya kuracakları ekip ile ilgili destek istedi. Mahruki, bugüne kadar yangın, sel, deprem başta olmak üzere, kaybolma, boğulma ve mahsur kalma gibi benzer olağan üstü durumlarda 861 operasyona katılarak bin 206 kişinin hayatını kurtardıkları bilgisini verdi.

Mahruki, "Olay yerine ne kadar yakınsanız, kurtarma şansınız o ölçüde artmakta. O nedenle Anadolu'ya yayılma, Anadolu'da örgütlenmeye ağırlık verdik. Bu şekilde 26 birim kurduk. Bu kapsam içerisinde Isparta halkı da üniversitenin öncülüğünde kendi AKUT'unu kuracak." dedi. AKUT'un Isparta ekibine, Isparta halkının sahip çıkacağına inandığını belirten Mahruki, bu konuda sivil toplum örgütleri olmak üzere işadamlarından destek beklediklerini dile getirdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler