Altaylı'ya Sert Cevap

Fatih Altaylı'nın yazısında 'Yeteri kadar kazandınız, artık bu ülkeye daha fazla zarar vermeyin' demişti. Cevap Gecikmedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Ekim 2010 00:35
Altaylı'ya Sert Cevap

Geçtiğimiz salı günkü grup toplantısında BDP eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın tartışmaya açtığı, 'bazı televizyon dizileri etnik milliyetçiliği körüklüyor' yönündeki iddiasından sonra Kurtlar Vadisi'nin yapımcılarından cevap gecikmemişti. (Habere buradan ulaşabilirsiniz..)

Son olarak da Kurtlar Vadisi'yle ilgili Habertürk gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, ''Zaten yeterince para kazandılar. Bu ülkeye daha fazla zarar vermesinler'' şeklinde bir ifade kullandı.

Dizinin yapımcısı Pana Film ise Altaylı'ya ağır bir cevap verdi..

İŞTE PANA FİLMİN CEVABI
Fatih Altaylı ısrarla izlemediği Kurtlar Vadisi’ni karalamaya devam ediyor…
İzleyip aynı eleştirileri yapsa idrak sorunu olduğunu düşünür, her insanın her şeyi anlamasının ve kavramasının zorunlu olmadığı gibi dilediğini söyleme hakkını teslim ederdik. Yok, eğer kavrıyor olup yine aynı şeyleri yazsaydı, açıkça birileri tarafından kullanıldığını söyleyebilirdik. Söz konusu Fatih Altaylı ise, her iki ihtimal de bizi şaşırtmaz. Ancak yazar en kötüsünde ısrar ediyor… İnsanın okumadığı, izlemediği ya da bizzat şahit olmadığı bir eser, kitap ya da durum hakkında ahkam kesmesi ancak ve ancak cehalettir… Bu cahilliği yapanlara kendi televizyon programlarında en ağır hakaretleri layık gören Altaylı, iş kendisine geldiğinde hem sağır hem kör olabiliyor…

Bizce hiçbir mahsuru yok… Kendisine neyi layık görüyorsa o olsun…
Ancak biz beyfendinin bu kadar cahil olduğuna inanmak istemiyoruz…
Bu kadar cahil olacağına bari “vazifeli” çıksın daha iyi!

Pana Film....

BU DA ALTAYLI'NIN TARTIŞMA ÇIKARAN YAZISI
Ne zamandı acaba? En az 6, belki 7 yıl mı oldu. Kurtlar Vadisi isimli diziyle ilgili eleştiriler yazıyordum.

Bu ve bu tip dizilerin Türkiye’nin toplumsal barışına tehdit, gençlere kötü örnek olduğunu, lümpen kültürü yaygınlaştıracağını, okullarda bile sorun yaratacağını söylüyordum. Millet de bana kızıyordu. “Alt tarafı dizi bu. Sana ne” diye.

KENDİLERİNİ BİR HALT ZANNEDİYORLAR
Bense dizilerin zannettiğimizden daha önemli olduğunu, olumlu veya olumsuz toplumu etkileyip yönlendirdiğini, önyargı oluşturduğunu anlatıyordum. Beyaz Gölge isimli diziyi örnek veriyordum. Türkiye’de basketbol patlamasını bir dizinin gerçekleştirdiğini anlatıyordum. Kurtlar Vadisi’nin yapımcıları ve oyuncuları ise bana hakaret üzerine hakaret içeren açıklamalar yapıyorlardı. Haysiyetime dil uzatacak kadar pervasızlaşıyorlardı. Oynadıkları rolün etkisiyle kendilerini o rolle özdeşleştirmiş olsalar gerek, kendilerini bir halt zannediyorlardı.

RTÜK EFTEN PÜFTEN İŞLERLE UĞRAŞIYORLAR
Bugün bu tip dizilerin sakıncalarından söz etmeye başlayanlar ise o gün Vadi’de yaşayanlar bana sövdükçe ellerini ovuşturuyorlardı. Şimdi bir siyasi parti kalkıp “Bu diziler etnik düşmanlığı körüklüyor” demeye başladı. Buna öğleden sonra günaydın denir. Yeni mi anladınız. Sadece etnik düşmanlığı körüklemiyor, hukuksuzluğu, bitirimliği, ihkakı hakkı ve aklınıza gelebilecek demokrasi dışı, hukuk dışı ne varsa hepsini körüklüyor. Genç beyinlere kazıyor. Ben bunları bugün değil yıllardır söylüyorum. RTÜK ise hâlâ eften pütfen işlerle uğraşıyor. Toplumun, toplumsal barışın temeline dinamit koyanları ise her ne hikmetse yıllardır es geçiyor.

Ama bence yeter artık. Zaten yeterince para kazandılar. Bu ülkeye daha fazla zarar vermesinler.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler