"Artan Aidat Fiyatlarına Yargı Yoluyla Müdahale Edilebilir"

Aidatı kiracı mı yoksa ev sahibi mi ödemeli? Bu soruları Isparta Baro Başkanı Avukat Ünsal Çankaya yanıtladı.

Yayınlanma:
"Artan Aidat Fiyatlarına Yargı Yoluyla Müdahale Edilebilir"

Yeni yılla birlikte apartman ve site aidatlarına yapılan artışlar gündemden düşmüyor. Apartman ve site sakinleri aidatlara yapılan fahiş fiyatlara tepki gösteriyor. Peki, aidatlara itiraz edebilir mi? Aidatı kiracı mı yoksa ev sahibi mi ödemeli? Bu soruları Isparta Baro Başkanı Avukat Ünsal Çankaya yanıtladı.

2023 yılıyla birlikte pek çok kalemde artış yaşandı. Bunlardan biri de apartman-site aidatları oldu. Apartman ve site sakinleri ile yöneticiler arasında aidat krizi yaşanmaya başladı. Konuyla ilgili Isparta Baro Başkanı Avukat Ünsal Çankaya, önemli açıklamalarda bulundu.

Kiracı ve ev sahibi arasında bir aidat sözleşmesi olması gerektiğini belirten Avukat Çankaya, " Öncelikle bu krizin çözülmesi için aslında ekonominin iyiye gitmesi gerekiyor. Aidatlarının artışı aslında apartman ya da site yönetimlerinin keyfi olarak yapmış oldukları artışlar değiller.

Ortak alanların ısıtılması, ortak alanlardaki elektrik giderlerinin artması, oturduğunuz apartmanda bir kapıcı varsa apartman görevlisi varsa ya da sitede oturuyorsanız, güvenlik varsa, bahçesi varsa, bahçesinin bakımı peyzajcı derken fiyatlar gerçekten geçtiğimiz dönemlere oranla büyük bir şekilde artmış ve neredeyse bir kira boyutuna gelmiş durumda. Tabii ki burada aidatları veren kiracılar ya da mülk sahipleri bu durumdan doğal olarak şikayetçiler.

Aidata geldiğimiz zaman aslında apartmanlarda ya da sitelerde kat mülkiyeti kanununa göre binalarda yapılacak kalıcı işlemler kat malikinin yani ev sahibinin sorumluluğunda. Apartmanın örnek veriyorum çatısında bir izolasyon çalışması yapılacak, cephesinde bir izolasyon çalışması yapılacak ve bunu kiracının evden çıkarken alıp götürmesi mümkün olmadığı için bunlar kalıcı olduğu için ev sahibinin ödemekle yükümlü olduğu şeyler.

Aidata gelince aidatta aslında bu tür ortak giderlerden kiracı faydalanıyor. Fakat normalde site yönetiminin ya da apartman yönetiminin muhatabı mülk sahibidir. Ödenmediği takdirde mülk sahibinden ister apartman yönetimi ya da site yönetimi fakat mülk sahibi ile kiracısı arasında bir sözleşme olur kirası sözleşmesi.

Bu sözleşme de mülk sahibi der ki, aidat borcu sana aittir. Ama bu kiracı ila mülk sahibi arasındaki bir sözleşme, ikisinin arasındaki bir sözleşme. Bu sözleşme apartman yönetimini ilgilendirmez, bilmek durumunda değiller, onları da bağlamaz. Kiracı sözleşmeye rağmen ödemiyorsa yönetim mülk sahibinden ister, mülk sahibi ödemesini yapar. Sözleşmeye dayanarak da kiracıdan ister." dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler