Atatürk Törenlerle Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 72. yıldönümünde Anıtkabir'de düzenlenen resmi törenle anıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Kasım 2010 15:23
Atatürk Törenlerle Anıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 72. yıldönümünde Anıtkabir'de düzenlenen resmi törenle anıldı.

Başkent'teki ilk tören Atatürk'ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir'deydi. Saat 08.45'de Cumhurbaşkanı Abullah Gül başkanlığındaki heyet Aslanlı Yol'dan hareket etti. Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, Danıştay, Yargıtay ve Sayıştay Başkanı, bakanlar, milletvekilleri ile sivil ve asker çok sayıda yetkili ile Anıtkabir'e yürüyen Cumhurbaşkanı Gül, 9.04'de kırmızı beyaz karanfillerden oluşan çelengi Atatürk'ün mozalesine bıraktı.

Sirenler eşliğinde yapılan saygı duruşu ardından İstiklal Marşı okundu. Devlet erkanı daha sonra Misak-I Milli Kulesi'ne geçti. Burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, günün önemine ilişkin şunları yazdı: "Büyük Atatürk, ebediyete intikalinizin 72. yıldönümünde sizi sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz. Türkiye gösterdiğiniz hedefler doğrultusunda ilerlemesine kararlılıkla sürdürmektedir. Aziz milletimiz evrensel değerlerin yol göstericiliğinde yarınların güçlü Türkiye'sini birlik ve beraberlikle inşa etmektedir. Cumhuriyetimizin 87. yılında yakaladığımız gelişme ivmesi Türkiye'nin geleceğinin parlak olduğunu en güzel şekilde ortaya koymaktadır. Türkiye model alınan bir ülke ve bir bölgesel güç olarak dünyaya damgasını vurmaya devam edecektir. Türk milleti olarak size şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhunuz şad olsun."

Saygı duruşu sırasında tüm Türkiye'de bayraklar yarıya indirilirken trafikte bulunan araçların sürücüleri, çalan siren seslerine eşlik ederek Ata'ya saygılarını gösterdiler. Vatandaşlar da cadde, sokak ve işyerlerinde saygı duruşuna katıldılar.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 72. yılında Taksim Meydanı'nda düzenlenen törenle anıldı. Saatler 09.05'i gösterdiğinde, Taksim Meydanı'nda hayat adeta durdu. 

İstanbul'daki anma törenleri Dolmabahçe ve Taksim'de düzenlendi. Erken saatlerden itibaren düzenlenen törenlerde, saatler 09.05'i gösterdiğinde Atatürk ve silah arkadaşları için saygı duruşunda bulunuldu. Kent genelinde adeta hayat dururken, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. 

10 Kasım dolayısıyla liderlerin yayımladığı mesajlar şöyle:

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL: Onun dünyaya ilham vermeyi sürdüren mirasına sahip çıkma kararlılığıyla yolumuza devam ediyoruz. Her zamankinden daha güçlü bir konuma ulaşan devletimiz ve milletimiz, ebediyen refah içerisinde, hür ve bağımsız yaşayacaktır. Ve Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk'ün de vurguladığı gibi, ilelebet payidar kalacaktır.
 
TBMM BAŞKANI MEHMET ALİ ŞAHİN: Türk milleti, onun düşüncelerinden, ilke ve devrimlerinden aldığı ilhamla ilerlemesini sürdürmekte, ülkesini çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkarma azim ve kararlılığı ile geleceğe yürümektedir.

 BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN: Ne mutlu ki, onun genç nesillere emanet ettiği ve 'en büyük eserim' dediği Türkiye Cumhuriyeti, bugün ileri bir demokrasiyle taçlanmış olarak yine onun işaret ettiği hedefler istikametinde varlığını sürdürmektedir. Gelecek nesillerimizin de aynı şuur ve inançla, Cumhuriyetimizi çok daha müreffeh bir devlet haline getireceklerine inancım tamdır.

GENELKURMAY BAŞKANI ORG. IŞIK KOŞANER: Atatürk sadece bizlere emanet ettiği en büyük eseri Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olmakla kalmayıp bütün dünyaya mal olan engin düşünceleriyle çağdaş bir uyanışın öncüsü ve evrensel bir hareketin de esin kaynağı olmuştur.

CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU: Sayın Genel Başkanım, sizin önderliğinizde başlatılan bağımsızlık, demokrasi, çağdaş uygarlık yürüyüşünü kararlılıkla sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz.

MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ: Bugün Cumhuriyetimiz tehlikelere maruz kalsa da, dişini gösteren mihraklar şehit kanıyla sınırları çizilen vatan topraklarımızı pay etmeye hazırlansalar da, karşılarında gücünü dün olduğu gibi Türk milletinden alan ve milli mücadelenin hatıralarını içinde taşıyan Milliyetçi Hareket vardır.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler