Avlanma Yasağı Devam Ediyor

Isparta'da tüm göllerde 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında avlanmak yasak.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Nisan 2022 17:09
Avlanma Yasağı Devam Ediyor

Başta Eğirdir Gölü olmak üzere sahip olduğu göl varlığıyla hem bölgede yaşayan vatandaşlara ekonomik gelir sağlıyor hem de turizm için önemli bir değer oluşturuyor. Bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda göllerin korunması büyük bir öneme sahip.

Göllerde uygulanan av yasağı da gölleri korumak için uyulması gereken en hassas konulardan biri. Hali hazırda tüm göllerde 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında avlanmak yasak. Bu yasağa uyulmaması zaten kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kalan göller için büyük tehlike oluşturuyor.

Vali Ömer Seymenoğlu bahsedilen tüm bu konuların ele alındığı bir toplantıda Eğirdir Gölü avlanma sahalarını kullanan Akkeçili, Gençali, Aşağıkaşıkara, Taşevi ve Aşağıtırtar köylerinin Su Ürünleri ve Balıkçılık Kooperatifi başkanlarıyla bir araya geldi.

Toplantıda İl Jandarma Komutanı Albay Sabri Küyük, İl Tarım ve Orman Müdürü Eyup Adıgüzel ile Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Arif Bıyık da hazır bulundu.Kooperatif başkanlarına tek tek söz vererek talep ve önerilerini dinleyen Vali Seymenoğlu iletilen sorunlarla ilgili olarak sorumlu müdürlüklerin derhal önlem alması talimatı verdi.

“Hepimiz elimizi taşın altına koyacağız”

Vali Seymenoğlu yaptığı açıklamada “Eğirdir Gölü hepimizin göz bebeği. Gölü korumanın asıl sorumlusu, oradan ekmeğini kazanan kooperatiflerimiz ve o köyün muhtarıdır. Ortak paydamız su ürünlerini gelecek nesillere iletebilmek.

Sizlerin taleplerini dinledik ilgililer de dinledi. İlçe tarım Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı çalışmalarını artırarak devam edecek. Sizler de üyelerinizi sıkı bir şekilde denetlemeniz gerekir.

Ortaklarınızı bilgilendirin çünkü herhangi bir kaçak avlanma durumunda kooperatifiniz zan altında kalır. Aynı zamanda ihbar mekanizmasını işletin.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.