Bakan Dönmez’den Isparta Açıklaması

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Isparta’da yaşanan elektrik kesintilerine ilişkin yaptığı açıklamasında, zararın tüm boyutlarının incelendiğini, gerekli talimatların verildiğini, sorumluların hesap vereceğini söyledi

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Mart 2022 11:47
Bakan Dönmez’den Isparta Açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,  3 Şubat Perşembe günü yoğun kar yağışı ve buzlanmanın etkisiyle Isparta’nın enerji nakil hatları ciddi zarar gördüğünü ve Isparta’da yaşayan insanların mağdur edildiğini söyledi. Dönmez, Gün gün il ve ilçe merkezlerinden başlayarak kırsala doğru bütün bölgelere enerji akışının sağlandığını belirtti.  

TALİMAT VERDİK

Sahaya intikal ettiklerinde teknik ekibin yeterli olmadığını fark ederek dağıtım şirketi Akdeniz EDAŞ’ın çalışmalarına destek olmak üzere 13 şehirden bölgeye teknik ekipleri getirildiğini ifade eden Bakan Dönmez, “Biz de bölgenin enerjilendirilme çalışmalarında gözlemlediğimiz tüm eksiklikleri tespit ederek giderilmesi konusunda ilgilileri talimat verdik.

ŞEBEKENİN GÖZDEN GEÇİRİLMESİNİ İSTEDİK

Bu çerçevede, değişen iklim koşulları karşısında şebekenin yeniden gözden geçirilerek güçlendirilmesi, şehir merkezlerindeki havai hatların yer altına alınması çalışmalarının hızlandırılarak tamamlanması, gerekirse mevcut hatların izolasyonlu kablolarla değiştirilmesi gibi teknik gerekler yerine getirilmesi için de talimatlarımızı verdik.

ÇALIŞMALAR NİSAN AYINDA BAŞLAYACAK

Çalışmaya nisandan itibaren başlanacak ve bu yıl içerisinde tamamlanacak. Böylece bu tür afetlere karşı Isparta’nın elektrik dağıtım altyapısı güçlendirilmiş olacak” dedi.

SON YAŞANAN OLAY TÜM BOYUTLARIYLA ELE ALINACAK

Yaşanan tüm bu sürece ilişkin olarak Akdeniz EDAŞ ile ilgili bakanlık olarak detaylı bir soruşturma başlatıldığını hatırlatan Bakan Dönmez, “Son yaşanan bu olayı da tüm boyutlarıyla ele alacağız. Her bir detayı büyük bir titizlikle değerlendireceğiz ve gereken ne ise onu yapacağız.  Bu kapsamda yatırımlar şebekenin durumu, bakım onarım çalışmaları, personelin niteliği, sayıları, hasar tespit ve onarım çalışması gibi tüm hususlar dikkatli bir şekilde inceleme konusu yapılacak” dedi.

HASARLAR ŞİRKET TARAFINDAN TANZİM EDİLECEK

‘Biz vatandaşlarımızın mağdur edilmesine asla izin veremeyiz’ diyen Bakan Dönmez, “Soruşturma sonuncu doğrultusunda şirkete de gereken yaptırımlar uygulanacaktır. Elektrik kesintisinden dolayı meskenlerde yaşayan vatandaşlarımızın herhangi bir elektrik veya elektronik eşyası zarar gördüyse, bunlar da şirket tarafından tazmin edildi ve edilecek” şeklinde konuştu.

DENETİMLER SIKLAŞTIRILACAK

Kırmızı çizgilerinin enerjinin arz güvenliği ve vatandaşa ulaştırılan elektrik dağıtım sürekliliği ve insanların memnuniyeti olduğuna değinen Bakan Dönmez, “Bu kapsamda 3 Şubat'taki hadiseden sonra Ankara'ya döner dönmez, 11 Şubat'ta, 21 elektrik dağıtım şirketinin yetkililerini toplayıp Türkiye'de zaman zaman bölgelerimizde oluşan afetlere ilişkin gözlemlerimizi kendileriyle paylaştık. Uyarı ve ikazlarımızı da yaptık. Yine özellikle demin bahsettiğimiz kırmızı çizgimizle ilişkin olarak performansı düşük şirketlere karşı denetimlerimizi de sıklaştıracağız” dedi.

ŞUBAT AYINA NAZARAN DAHA AZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2 Mart itibariyle de Isparta ve çevresinde yoğun kar yağışı ve buzlanmanın oluşturduğu hasarların şubat ayındaki çalışmalara bakınca özellikle hasar tespiti ve boyutu açısından daha az olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Dönmez, “Yine il genelinde değişik lokasyonlarda hasar oluşarak enerji kesintileri oluştu.

PERSONEL SAYISI 3 KATINA ÇIKARILDI

Hasar tespiti ve onarım çalışmalarındaki eksiklikleri yerinde tespit ederek, onarım sürecini hızlandırmak ve elektrik kesintisi dolayısıyla yaşanan mağduriyeti süratle ortadan kaldırmak için komşu bölgelerden araç ve personel takviyesi yaparak sahada çalışan bakım onarım personel sayısını 3 katına çıkararak 620 teknik personelle müdahale devam ediyor. İl ve ilçe merkezlerinde an itibariyle büyük oranda bu sorunlar giderilmiştir. Yine kırsalda çalışmalar devam ediyor. Buradaki ekipler çalışmalarını tamamlar tamamlamaz kırsaldaki ekiplere destek olmak üzere köylerimize gönderilecektir.

 

FATURALAR ERTELENEBİLİR

Şu anda fatura ertelemeye ilişkin mevzuatta buna müsaade ettiği için geçen ay bu uygulamayı hayata geçirdiklerine dikkat çeken Bakan Dönmez, “Yine şu anda yaşadığımız konuyla ilgili olarak da fatura ertelemenin değerlendirmesini yapacağız. Vatandaşın bu konudaki hassasiyeti ve talebini de değerlendiriyoruz. Diğer hususları da değerlendiriyoruz”

YAPTIRIMLAR DEVAM EDİYOR

‘Bizim yaptırımlarımız tüm boyutuyla devam ediyor’ diyen Bakan Dönmez, “Bu kapsamda buradaki yatırımlar, bakım onarım çalışmaları, personelin niteliği sayısı, yöneticilerin bu konudaki kabiliyetleri, bunların hepsini değerlendiriyoruz. Şirket yetkilileriyle paylaşıyoruz. Burada yetersiz durum olan herkes bu yaptırım kapsamına da girecek” şeklinde bilgi verdi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum