BAKA'nın Hedefi Hantanlığa Son Vermek

BAKA bürokratik hantallığa son verecek yatırımcı tek merkezle muhatap olacak.

Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Kasım 2010 22:59
BAKA'nın Hedefi Hantanlığa Son Vermek

Türkiye'nin ciddi zihniyet değişimi geçirdiğini belirten Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, bu değişiklikte bürokratik hantallığa yerolmadığını dile getirdi. Türkiye'nin gelişmesinde kalkınma ajanslarının önemli paya sahip olduğunu ifade eden Altıparmak; Antalya, Isparta ve Burdur'un önünü açacak BAKA'nın yatırımcıyı bürokratik hantallıktan kurtaracağını söyledi.

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, ciddi zihniyet değişimi geçiren Türkiye'nin bürokratik hantallıktan kurtuluş dönemi yaşadığını söyledi.

Türkiye'nin özel sektör mantığı içinde hızla geliştiğini ifade eden Vali Altıparmak, bunda kalkınma ajanslarının önemli paya sahip olacağını kaydetti. Vali Altıparmak, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı(BAKA)'nın yatırımcıyı bu bürokratik hantallıktan kurtararak, ona 'tek durak ofis' yaklaşımıyla yardımcı olacağını dile getirdi.

BAKA'nın Antalya Yatırım Destek Ofisi'nin açılışında konuşan Vali Ahmet Altıparmak Antalya, Burdur ve Isparta'nın 3 milyona yaklaşan nüfuslarıyla ciddi bir potansiyel oluşturduğunu söyledi.

Buna sayıları 15 milyona ulaşan yerli ve yabancı turistler eklendiğinde ortaya 'inanılmaz bir potansiyel' çıktığına vurgu yapan Vali Altıparmak, sadece Antalya'nın Türkiye'nin gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 3'ünü karşıladığını, vergi gelirlerinin 2,5 milyar liraya, ihracatının 1 milyar liraya ulaştığını anlattı.

Antalya'nın Türkiye'ye gelen turistlerin yüzde 35'ini ağırladığını, tarımsal üretimin yüzde 13,5'ini karşıladığını belirten Vali Altıparmak, "Türkiye'de inanılmaz bir bürokratik hantallıktan artık kurtuluş aşamasındayız. Önemli yol alıyoruz. Ciddi bir zihniyet dönüşümü var. Özel sektör mantığı içinde bu gelişim hızla gerçekleşiyor. Kalkınma ajansları burada çok önemli bir dinamik olacaktır. Dünya'da 20 bine yakın kalkınma ajansının mevcudiyetini düşündüğümüz zaman Türkiye'nin havza bazlı bölgesel kalkınmaya çok daha önce girişmesi gerekiyordu. BAKA bu 3 ilimizde yapılacak her türlü yatırımı teşvik etme, tanıtma, küresel ve ulusal iş dünyasına yatırım imkanları sunma görevi üstlenmektedir. Kuruluşu ile beraber onlarca yatırımcı BAKA'yı ve beni ziyaret etti. Bunlara bu bürokratik hantallıktan öte, tek durak ofis yaklaşımıyla yardımcı olunacaktır." diye konuştu.

Teknik ve proje bazlı karşılıksız hibe desteği vererek yerelde girişimcilik ruhunun gelişmesi ile yatırım potansiyelinin artmasına katkı sağlayacak 2010 yılı bütçesinin 31,5 milyon TL olduğu bilgisini veren Antalya Valisi konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: "Bu bütçenin yaklaşık 20 milyon lirası sadece proje ve faaliyet desteklerine sunulacak. Bu çerçevede turizm ve kırsal kalkınma temel iki konumuz olacak. Bu iki alanda istihdam sağlayan projelere destek verilecek. Projelere azami desteğimiz 500 bin lira olacak. Özel projelerde bu desteğin önü çok açık olacak. Yarın biri çıkıp gelip, 'Ben Alanya-Antalya demiryolunu yapacağım. Bana destek verir misiniz?' derse ona bütçemizin tüm imkanıyla destek olmaya çalışacağız" dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.