Bakın Burnundan Ne Çıkarıldı

Sosyal Medyada Gördü Yalvaç’ta Denedi Sonunda Hastanelik Oldu

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Şubat 2022 13:12
Bakın Burnundan Ne Çıkarıldı

Özellikle koronavirüs salgını sonrasında halk arasında gittikçe artan alternatif tedavi arayışları tıbbi müdahale gerektiren sorunlara yol açabiliyor. Bunlara bir yenisi de Isparta’nın Yalvaç İlçesi’nde yaşandı.

Yalvaç Devlet Hastanesi’ne burun tıkanıklığı için başvuran erişkin hastanın anlattıkları hastane ekibini şaşkınlığa uğrattı. Üç gün önce burun tıkanıklığı başlayan hastanın, burnunun açılması için sosyal medyadan görerek her iki burun deliğine birer diş sarımsak yerleştirdiği ve sarımsaklardan birinin kendiliğinden çıktığı, ancak diğerinin hapşırdıktan sonra genzine kaçtığı öğrenildi. Muayenede sağ burun boşluğunda bir diş sarımsak izlendi. Endoskopik olarak hastanın burnundaki yabancı cisim (sarımsak) ameliyathane şartlarında çıkarıldı.

Hastayı yaptığı müdahaleyle sarımsaktan kurtaran Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Meltem Demirdağ Çevikkan, vatandaşların bu tür tavsiyelere uymaktan kaçınması gerektiğini belirtti. Çevikkan, burun tıkanıklığına, üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjik nedenler, burunda eğrilik,  burun etlerinde büyüme, hormonal değişiklikler, burun içi kitle gibi durumların neden olabileceğini belirterek, " Çoğu zaman geçiştirilen burun tıkanıklığı;  yorgunluk, uyku problemi hatta uzun vadede kalp ve akciğer problemlerine dahi neden olabilir.  Gün içinde ya da gece hissedilen burun tıkanıklığı, ağız açık uyuma, horlama gibi şikayetler varsa başka çözümler aramak yerine mutlaka kulak burun boğaz doktoruna başvurulmalıdır” dedi.

Burun tıkanıklığının sebeplerinden biri olan yabancı cisim kaçması halinde ise ani nefes yolu tıkanıklıklarına yol açabileceğini söyleyen Çevikkan, “Çocuk ya da erişkin – yapılacak ilk adım kulak burun boğaz doktoruna başvurmak olmalıdır” şeklinde bilgi verdi.

 

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler