Balaman'dan Günaydına Sert Çıkış

Eski Belediye Başkanı Hasan Balaman, seçildikten sonra ilk icraatı borçlanmak olan Yusuf Ziya Günaydın'ın suç işlediğini öne sürdü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Ekim 2010 14:20
Balaman'dan Günaydına Sert Çıkış

Eski Belediye Başkanı Hasan Balaman, seçildikten sonra ilk icraatı borçlanmak olan Yusuf Ziya Günaydın'ın suç işlediğini öne sürdü. Balaman, bazı kararların ise kayınbirader Ateşgül'ün de üyesi olduğu aile meclisinde alındığını iddia etti.

AK Partili Belediye Meclis üyelerinin, Meclis toplantı ekim ayının birinci oturumunda Başkanlık makamına verilen yetkilerin geri alınmasına ilişkin önergenin kabul edilmesine ilişkin yaşanan süreçte Eski Belediye Başkanı Hasan Balaman'dan çarpıcı açıklamalar geldi.

Günaydın yönetiminin acemice iş yaptığını veya işin böyle olmadığını bildikleri halde böyleymiş gibi kendilerini göstermeye çalıştıklarını belirten Balaman, IS-BAŞ VE İSTEM şirketlerinin durumu ortadayken bu şirketlere aktarılan paranın akıbetini sordu. Kendi döneminde hiçbir şirkete borç para verilmediğine dikkat çeken Balaman, şöyle konuştu:

BİZ BORÇ VERMEYİ BİLMİYOR MUYDUK? " Ben, şirketlere borç para vermesini bilmez miydim? Belediye şirketlerinden borç para alabilirsiniz ama borç veremezsiniz.

Şirketler ayakları üstünde dursun para kazanıp belediyeye destek olsun diye kurulur. Yusuf Ziya Günaydın'ın başkan seçildikten sonra ilk icraatı belediyeyi borçlandırmak olmuştur.

Bir yandan 'borçlu belediye devraldım' diye bağırırken, diğer yandan belediyeyi sürekli borç altına sokmuştur. İller Bankası'ndan borç alma yetkisi almıştır.

Buradan aldığı paraları Belediye şirketlerine aktardı. İyi de paralar nereye gitti? ISTEM kendi raporlarında da var onların döneminde zarar etmiş.

BELMAŞ'ın hiçbir icraatı yok. Bırakmış olduğumuz 30 daireyi satmak için Isparta'nın her yerine pankart astılar. Mirasyedilik yaptılar. ISBAŞ'la ilgili zaten çalışan fabrikayı durdurdular. 'Yeni fabrika kuracağız' dediler ama ortada hiçbir icraat yok. İyi de para nereye gitti?"

ÜYELERİNE'SAHİP ÇIKMIYOR Meclis üyelerinin hakkını aramakla haklı olduklarını belirten Balaman, "Birileri belediyenin parasını bir yerlere aktaracak bunun hesabı da meclis üyelerinden sorulacak. Günaydın bu yanlışı yapıyor ancak kendi meclis üyelerine sahip çıkmıyor.

Sayıştay denetçisine bir cevap verme teşebbüsünde bulunmuyor. Çünkü suçlular. Bu suçu işlerken de tüm meclis üyelerini buna ortak etmişler.

Benim dönemimde belediye ile şirketleri arasında ticari alışverişler olmuştur bunun neticesinde şirketler, belediyeye borçlu durumdadır.

Sağduyulu AK Partili meclis üyeleri olduğu gibi diğer partilerden de sağduyulu meclis üyelerimiz vardır. Bu sağduyularını koruyacaklarını Isparta halkı gözlemleyecekti" diye konuştu.

YÜKSEK AİLE MECLİSİ GEREKENİ YAPIYOR Yusuf Ziya Günaydın'ı Isparta halkının seçtiği meclis üyeleriyle değil kendi aile meclisiyle çalışmakla suçlayan Balaman, bunu tüm Isparta halkının bildiğini söyledi.

Balaman, "Yusuf Ziya Günaydın Başkan, Mehmet Ateşgül aile meclisi üyesi. Tüm kararların Yüksek Aile Meclisi'nde alındığını Isparta kamuoyu konuşmaktadır. Zannedersem bunu duymayanlar sadece Belediye Meclis üyeleridir.

Herhalde Günaydın'ın Isparta halkının seçmiş olduğu 30 meclis üyesine ihtiyacı yok. Yüksek Aile Meclisi zaten gerekeni yapıyor. Yusuf Ziya Günaydın, borçlanma yetkileri alarak Isparta'nın geleceğini ipotek altına koymuştur.

Belediyeye alınan binek araçlarının birçoğunu borçlanarak almıştır. Su fabrikası kurmak için aktaracağı paraların hepsi için Isparta halkını borçlandırmıştır. 'Bunları kendi öz sermayemle yapıyorum' diyerek de yalan söylemiştir" açıklamalarına yer verdi.

BİZİM PROJEMİZE YENİ SAHİP ÇIKIYOR Başkan Günaydın'ı hayal ifadelerde bulunduğunu öne süren Balaman, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir belediyenin kendi çalışan fabrikasını mühürlediğini belirtti.

Isparta'nın yeni su kaynağı olacak Darideresi projesine Günaydın'ın şimdi sahip çıktığını kaydeden Balaman, şu iddialarda bulundu: " Günaydın'ın Darideresi Barajı ile ilgili söyleyecek hiç biri sözü yoktur. 'Bas bas bağırdık Eğirdir Gölü'nden gelen su hattına yatırım yapma.

Darideresi müteahhidinin önünü aç' dedik. 500 bin TL üzerinde para gömdü oraya. Şimdi çıkıp Darıderesi'ne sahip çıkıyor. O projede bizim imzamız var. Kendisinin hiçbir katkısı yoktur.

Biz barajı dolu teslim ettik Hala su boşu boşuna akıyor. Suyu şehre veremedi, ikiz kulelerle ilgili ITKM ile ilgili hatalardan vazgeç artık.

Yapacağı zeyilnameleri kendi deyimiyle azilnameleri yakından takip ediyorum.

20 DAİRENİN AKIBETİNDEN ŞÜPHE DUYUYORUM ISBAŞ'la ilgili 5-6 fabrika kuracağını söylüyor. Bunlar hayal ürünü ifadeler. Günaydın Mahsun Kırmızıgül'ün filimin izlemiş herhalde güneşi gömüş.

Dünya dünya olalı bu güneş var. Günaydın'a Günaydın derler. Şimdiye kadar gözü kapalıydı demek. ISBAŞ fabrikası ile ilgili de hayal konuşuyor. Bırakın 5-6 fabrikayı birini bile yapamaz.

ISBAŞ'la ilgili ortada bir şey yok. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir belediye kendi çalışan fabrikasını mühürledi.

BELMAŞ evlerinin kime hangi şartlarda satıldığını açıklayın. Demirköprü'de kat karşılığı aldığımız 20 daire vardı. Bunlar ne oldu. Bunların akıbetinden şüphe duyuyorum.

KAÇ AKRABANIZ ÇALIŞIYOR AÇIKLAYIN ? Öte yandan Balaman, kendi döneminde birinci dereceden hiçbir akrabasını Bele-diye'de işe almazken, Günaydın ailesinin kaç yakın akrabasının Belediye'de işe başlatıldığını sordu.

Balaman, "Benim dönemimde birinci derecede hiçbir akrabam belediyede görev yapmadı. Babam bir kez Belediye'ye geldi. O da seçildiğim zaman hayırlı olsuna geldi.

Eşim belediyeyle ilgili hiçbiri işe karışmadı. Hiçbir kayınbiraderim Belediye'ye gelmemiştir. Kardeşimin biri iki kez, biri hiç gelmemiştir.

Bana hep Selim Müftüleri diyorlar. Selim, dayımın damadıdır. Kayınbiraderim değil.

Günaydın döneminde 18 ayda Belediye'den kaç kişi çıkartıldı kaç elaman alındı? Belediyede çalışan ne kadar yakın akrabaları var? Bunları açıklayın" çağrısında bulundu.

(Demokrat Gazetesi / ISPARTA)

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum