Başbakandan Yanıt

Başbakan Erdoğan, "Lübnan'da gördüğümüz teveccüh burada bazılarını rahatsız ediyor" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Kasım 2010 21:26
Başbakandan Yanıt

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Lübnan'da gördüğümüz teveccüh burada bazılarını rahatsız ediyor. Lübnan'da fotoğraflarımızın asılması nasıl birilerini sevindiriyorsa birilerinin de rahatsız ediyor" dedi

Başbakan Erdoğan, Fatih Sultan Mehmet (FSM) Vakıf Üniversitesi ve Medeniyetler İttifakı Enstitüsü açılışına katıldı. Başbakan Erdoğan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, "İnsanlık tarihinin en önemlisi İstanbul'a eserler kazandırmak bizim için heyecanların en büyüğü olmuştur. Bugün yine iki eseri İstanbul'a kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu iki eserin birincisi Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Medeniyetler İttifakı Enstitüsüdür. 29 Mayıs 1453 tarihinden bu yana adaletin ve barışın sembolü olan İstanbul'un, bu açılışlarla ülkemizi ve insanlığı aydınlığa taşıyacaktır. Medeniyet yolculuğuna bu üniversitemizin öncülük edeceğine inanıyorum. Bunda emeği geçen herkese özellikle teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Güçlü devletlerin medeniyet maskesi altında zulümleri gizlediklerini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Güç ve Kudreti esas alan ülkeler, zulümlerini medeniyet kavramıyla maskelemişlerdir. Medeniyet içinde insani değerlerin bulunduğu bir kavramdır. Bizim medeniyet dünyamızda insan can ve mal emniyeti kutsaldır. Her insanın hukukunu hak namına korumak ve savunmak, medeniyet anlayışımızın gereğidir" şeklinde konuştu.

Eksen kayması eleştirileriyle ilgili olarak da Başbakan Erdoğan, "Biz nerede olursa olsun haksızlık karşısında sesimizi yükselttiğimiz için hemen karşımıza malum itamlar dikiliyor. Türkiye'nin eksenimi kayıyor. Türkiye farklı rollerimi üstleniyor. Bu ithamların hepsi yanlıştır" dedi.
Türkiye'nin haksızlık karşısında neden tavır koyduğunu anlamak isteyenlere Türk Medeniyet Tarihine bakmasını öneren Erdoğan, "Biz her zaman hakkı adaleti ve barışı savunduk. Bizim Dış Politikamıza hakim olan anlayışımız 'Yurtta Sulh Cihanda Sulh' anlayışıdır" ifadelerini kullandı.

"ORADA GÖRDÜĞÜMÜZ TEVECCÜH BURADA BAZILARINI RAHATSIZ EDİYOR"
"Dünyadaki gelişmelere sırtınızı döndüğünüzde bilime teknolojiye de sırtınızı dönmüş olursunuz" diyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
"Biz Lübnan'a önemli bir ziyaret yaptık. Biz burada barışın sağlanması için gerekli görüşmeleri yaptık. Ancak bakıyoruz bizim medyamız oradaki ufak çapta birkaç eylemi görüyor. Orada gördüğümüz teveccüh burada bazılarını rahatsız ediyor. Lübnan'da fotoğraflarımızın asılması nasılsa birilerini sevindiriyorsa birilerinin de rahatsız gidiyor. Biz Hz. Mevlana'nın dediği gibi olduğu gibi görünenlerden göründüğü gibi olanlardanız."
Hiçbir gizli ajandaları ve amaçlarının olmadığını söyleyen Başbakan Erdoğan, "Biz kültürel ve tarihi ajandamıza sahip çıkıyoruz. İnsanımıza ve insanlığa hizmet için emaneti sadakatle koruma gayretindeyiz. Biz bölgede barış, huzur ve refah istiyoruz. Biz savaş, çatışma, terör ve kan istemiyoruz. Kimse bizden tek boyutlu politika beklemesin. AB ile başlattığımız görüşmeleri sürdüreceğiz ve buna devam ediyoruz. Bize yönelik sadece Lübnan'da değil, Kosova'da Suriye'de bu ilgiyi gördük. Biz onlara sevgi anlayışını ve hizmetkâr anlayışımızı sunduk. Bizler hiçbir zaman zulüm edenlerin safında olmayacağız. Dünyadaki güç dengeleri ne olursa olsun daima haktan ve adaletten ve barıştan yana olacağız. Adaletli bir üretim ve paylaşımdan olacağız. Hak ve adaletten olmak bütün silahlardan ve sermayelerden daha güçlüdür. Bizim nazarımızda medeniyet güç ve kudret değildir" diye konuştu.

Konuşmasının sonunda emeği geçenlere teşekkür eden Başbakan Erdoğan, "Devlet ve millet olarak sorunlarımızı bir bir çözeceğiz. İmkansız görünen düğümleri çözmeye hazır olun. Dünyanın bütün ülkeleri ile kalıcı barış köprüleri kurduk daha da yapacağız. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Medeniyetler İttifakı Enstitüsü bu noktada önemli bir boşluğu dolduracak" dedi.

Törene Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Katar Emiresi Şeyha Moza Bint Nasır, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Mehmet Aydın, Hayati Yazıcı, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve çok sayıda davetli katıldı.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.