Batı Akdeniz’den 204 Milyon 967 Bin 707 Dolarlık İhracat

Batı Akdeniz’den 204 Milyon 967 Bin 707 Dolarlık İhracat

Yayınlanma:
Batı Akdeniz’den 204 Milyon 967 Bin 707 Dolarlık İhracat

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Antalya, Burdur ve Isparta illerinden 2024 yılı Şubat ayında, bir önceki yıla göre yüzde 3,91 oranında gerilemeyle 204 milyon 967 bin 707 dolar ihracat gerçekleştirildiğini duyurdu.

Başkan Çavuşoğlu; Antalya, Burdur ve Isparta illerinden Şubat ayında, geçen yılın şubat ayına kıyasla yüzde 3,91 oranında gerileme ile 204 milyon 967 bin 707 dolar ihracat gerçekleşti. Batı Akdeniz’den 2 ayda gerçekleşen ihracat ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1 oranında gerileme ile 422 milyon 733 bin 182 dolar oldu. Bölgemizden gerçekleşen ihracatta yaşanan gerilemeyi ise yaş meyve sebze sektörümüz tetikledi. Öte yandan iki aylık dönemde Batı Akdeniz’den 140 ülke ve bölgeye 1434 firma ihracat yaptı. En fazla ihracat gerçekleştiren firma sayısı 425 firma ile Kimyevi Maddeler ve Mamulleri Sektöründe yer aldı.

Şubat ayında yaş meyve sebze sektörümüzün ihracatında kayıp yaşanırken, diğer sektörlerimiz ihracatını artırma başarısını gösterdi. Özellikle iklimlendirme sektörü ihracatını 3,7 milyon dolardan 8 milyon dolara çıkartarak, yüzde yüzün üzerinde bir artış kaydetti. Ağaç mamulleri ve orman ürünleri ile kimyevi maddeler ve mamulleri yüzde 10’un üzerinde ihracat artışı gerçekleştirdi. İlk beş sektörün dışında yer alan diğer sektörlerimizin toplam ihracatı da artış gösterdi.

Şubat ayında Bölgemiz açısından büyük önem taşıyan Rusya ve Almanya pazarımızda kayıplar yaşandı. Bölgemiz açısından büyük önem taşıyan bir diğer pazarımız olan Çin pazarı bu defa listeye giremedi. Şubat ayında Antalya, Burdur ve Isparta illerinden 1111 firmamız 127 ülke ve bölgeye ürünlerimizi gönderdi.

Yılın iki ayında gerçekleşen toplam ihracata baktığımızda yaş meyve sebze sektörünün gerilediği görüldü. Öte yandan doğaltaş ağırlıklı maden ve metaller, ağaç ve orman ürünleri sektörlerimizin ihracatlarındaki artış ise yüzde 20’ye yaklaştı. Listede yer almayan iklimlendirme sektörü ihracatını yüzde 50’ye yaklaşan artışla 8,7 milyon dolardan 13 milyon dolara yükseltti. Su ürünleri sektörümüz ise 2,7 milyon dolardan 6,8 milyon dolara yükselterek, yüzde 154’lük bir artışa imza attı.

Bölgemizden en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülke listesinde rakamlar burukluk yaratsa da listenin geri kalanındaki ülkelerde yaşanan gelişmeler gelecek adına umut verdi. Özellikle 6. sırada yer alan ABD’ye gerçekleşen ihracat yüzde 52,2 oranında artışla 13 milyon dolardan 19,9 milyon dolara yükseldi. 8. sırada bulunan Bulgaristan’da ise ihracat yüzde 31 oranında artışla 12,4 milyon dolardan 16,3 milyon dolara, 13.sırada bulunan İran’da ise ihracat yüzde 234,2 oranında artışla 2,6 milyon dolardan 8,7 milyon dolara, 10.sıradaki Türkmenistan’da ise ihracatımız yüzde yüz 192,5 oranında artışla 2,5 milyon dolardan 7,5 milyon dolara yükseldi.

İhracatımızın bu ay gerileme yaşadığı Almanya ve Rusya pazarına bakıldığında, yapısal sorunların kaşımıza çıktığı görüldü. İspanya’da üretilen ürünlerin bizden daha uygun fiyatlı olması, Fas, Mısır, Tunus gibi ülkelerinin bize karşı fiyat avantajının olması, Almanya ve Avrupa özelinde bu dönemde sorun yaşamamıza neden oldu. Rusya’da yaşanan gerilemenin ise tahsilat sorununun yanı sıra yaş sebze meyve ürünlerinde İran’ın da üretim yapması ve maliyetlerin bizden düşük olması, İran, Azerbaycan ve Özbekistan’da üretimin artması ve bu ülkelerden Rusya’ya nakliye bize göre avantajlı hale geldi.

Öte yandan Bulgaristan sınır kapılarında uzun süredir yaşanan sorunlar kontrat iptallerine neden oldu ve Batı Akdeniz’in Avrupa’ya olan ihracatını olumsuz etkiledi. BAİB olarak bölge ihracatını artırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz ve yıl sonu hedeflerimizi yakalayacağız” dedi.

Instagram'da bizi takip etmek için TIKLAYINIZ

Facebook'da bizi takip etmek için TIKLAYINIZ

X'de bizi takip etmek için TIKLAYINIZ

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.