Bilinçli Tüketicinin Hukuk Savaşı

Bir bankadan çektiği kredinin sözleşmesinde değişlik yapıldığını fark edince hukuk mücadelesi başlattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Kasım 2010 23:14
Bilinçli Tüketicinin Hukuk Savaşı

Isparta'da eşinin rahatsızlığından dolayı bir bankadan çektiği 7 bin 500 liralık kredinin sözleşmesinde yıllık faiz oranı yüzde 19.08 olarak belirtilen, ancak sözleşmeyi imzaladıktan sonra verilen ödeme planında yıllık faiz oranının yüzde 28,16 olduğunu fark eden tüketici, hakkını aramak için mahkemeye başvurdu.

Isparta İcra Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada banka müşterisi Serkan Ağarlı, 12 Haziran 2008 tarihinde Isparta'daki bir bankadan 7 bin 500 liralık tüketici kredisi çektiğini, kredi işlemleri yapılırken sözleşmede yıllık faiz oranının yüzde 19,08, aylık faiz oranının ise 1,59 olarak belirtildiğini, ancak bu rakamların sözleşmeyi imzaladıktan kendisine verilen ödeme planında değiştirildiğini fark ettiğini söyledi. Ödeme planında yıllık faiz oranının yüzde 28,16, aylık faiz oranının da yüzde 2,34 olarak yer aldığını anlatan Ağarlı, 36 aylık kredi geri ödemesinin ise 37 ay olarak taksitlendirildiğini iddia etti.

Bu durumu fark edince Isparta Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne başvurduğunu belirten Ağarlı, heyetin kendisini haklı bulduğunu ve bankanın ilk sözleşmede belirtilen faiz oranı üzerinde sözleşme sonrası herhangi bir değişiklik yapılamayacağını belirttiklerini kaydetti. Bunun için söz konusu banka hakkında suç duyurusunda bulunduğunu dile getiren Ağarlı, ''Banka bizi enayi gibi görüyor. Eğer faiz oranların değiştiğini fark etmemiş olsaydım, hiçbir şey yapmayacak ve ödemeye devam edecektim. Ödemeye başlamadım. Mahkeme sonuçlanıncaya kadar da ödeme yapmayacağım'' diye konuştu.

Tüketici Serkan Ağarlı, duruşma sonrası AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşinin rahatsızlığından dolayı 2008 yılında bankadan kredi çektiğini ve dosya masraflarının hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle açtığı davayı kazandığını ve bankadan icra yoluyla dosya masrafını aldığını hatırlattı. Bankadan icra yoluyla dosya masrafını aldığı gerekçesiyle bankanın kendisine yönelik böyle bir davranışta bulunduğunu ileri süren Ağarlı, ''Dosya masrafı yasal değil. Ancak banka icrayla ödediği paranın acısını çıkarmak istiyor. Bundan dolayı da çektiğim kredi üzerinde farklı bir faiz oranı uyguluyor'' diye konuştu.

Konunun takipçisi olacağını belirten Ağarlı, bankalardan kredi çekenlere de sözleşme öncesi ve sonrası verilen ödeme planları konusunda uyarıda bulunarak, uyanık olmalarını istedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.