BlackBerry'ye Yasak Yok

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Blacberry marka cep telefonunun mesaj hizmetinin kapatılacağı iddialarıyla ilgili olarak, "Her halükarda 600 bin kullanıcı var. Bunları Mağdur Edemeyiz" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Ekim 2010 21:23
BlackBerry'ye Yasak Yok

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Blacberry marka cep telefonunun mesaj hizmetinin kapatılacağı iddialarıyla ilgili olarak, "Her halükarda 600 bin kullanıcı var. Bunları mağdur etmek söz konusu olamaz" dedi.

"Ben de Varım" Projesi kapsamında TÜVTÜRK tarafından düzenlenen tanıtım toplantısı Hilton Otel'de gerçekleştirildi. Bakan Yıldırım, toplantıya gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Yıldırım, Blacberry marka cep telefonunun Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından incelemeye alındığının hatırlatılarak, gelişmelerin sorulması üzerine, "Türkiye'de Blackberry'nin mesaj hizmetinin çözümü yapılamıyor. Kaynağı Kanada'da olduğu için. Diyelim ki yetkili istihbarat kuruluşları yargı kararıyla böyle bir müdahaleye ihtiyaçları olduğunda bunu Blackberry için yapamıyorlar. Bu da tabii uygulamada bir farklılık oluşturuyor. BTK'nın gündeminde şimdi Ulusal Kripto Yönetmeliği var. Bu yönetmelik hazırlandı, bitme aşamasında. Bunun yayımlanmasıyla birlikte bu sorun da aşılmış olacak"açıklamasında bulundu.

Bir gazetecinin yönetmeliğin içeriğine yönelik sorusu üzerine Yıldırım, yönetmelikle kriptolu telefon ve haberleşme cihazlarının kullanılması, üretimi, dağıtımı ile ilgili bütün konuların düzenlendiğini söyledi.

Yıldırım, "Bu da,burada mesaj servisi bakımından çözümlenemediği için kriptolu bir cihaz özelliğine sahip. Tabii bu seste değil, seste sorun yok ama mesaj kısmında. Kısabilgi gönderiminde kriptolu bir alet özelliği taşıyor. O yüzden bu konudadüzenleme yapılınca bununla ilgili sorun da giderilmiş olacak" diye konuştu.

Bakan Yıldırım, bu düzenlemeyle Blackberry marka telefonların kullanımının engellenip engellenmeyeceği yönündeki bir soruya verdiği cevapta şunları dedi: "Yasaklama, bizim hiçbir zaman tercih ettiğimiz bir şey değil. Biz çözüm üretmek için gayret ediyoruz. Her konuda çözüm üretmekten yanayız. Kriptolu haberleşme güvenli haberleşme demektir. Devletin güvenliği için, önemli konular için kriptolu haberleşme her ülkenin mutlaka elinde olan bir imkandır. Şimdi bu konuda düzenleme olmadığı için biz şu anda böyle bir sorun yaşıyoruz. Düzenleme olduğu zaman yabancılarla kripto yapabilecek miyiz? Yoksa kriptonun tamamı Türkiye'de mi olacak? Bunların kaynakları nasıl olacak? Bütün bunları düzenleyenbir sistemden bahsediyoruz." dedi.

Yıldırım, BlackBerry kullanıcılarının bu düzenlemeden etkilenip etkilenmeyeceği sorusuna da, "O çıkan yönetmeliğe bağlı bir şey. Ya onun gereğini yerine getirecek ya da yönetmelik bu kullanım şekline izin verecek. Amaher halükarda 600 bin kullanıcı var. Bunları mağdur etmek söz konusu olamaz" yanıtını verdi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.