Bu kış daha az hava kirliliği yaşanacak

Isparta Valisi Ali Haydar Öner, kentte yürütülen hava kirliliği ile mücadele çalışmalarının olumlu neticeler verdiğine dikkat çekerek, kışın daha temiz bir hava görüleceğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Kasım 2010 11:35
Bu kış daha az hava kirliliği yaşanacak

Isparta Valisi Ali Haydar Öner, kentte yürütülen hava kirliliği ile mücadele çalışmalarının olumlu neticeler verdiğine dikkat çekerek, kışın daha temiz bir hava görüleceğini söyledi. Mahalli Çevre Kurulu (MÇK)'nun aldığı radikal kararların bunda etkili olduğunu ifade eden Öner, baca filtresi uygulamasının başlatıldığını, bunun da kirlilikle mücadelede önemli bir etken olacağını düşündüğünü kaydetti.

MÇK'da alınan kararların uygulanması sonucunda hava kirliliğinin belirtileri olan partiküler madde ve kükürt oranlarının düştüğünü belirten Öner, Isparta'nın Türkiye genelindeki en kirli iller sıralamasında ilk 5'te olmadığını savundu.

Öner, bina ateşçilerine de sınırlama getirdiklerini, eskiden 9 binada kalorifer yakan ateşçilerin şimdi 3 binada yakabildiğini kaydetti.

Isparta'da doğalgaz kullanımı konusunda hala vatandaşın bazı çekinceleri olduğuna değinen Öner, "Birçok apartman ve sitenin önlerinde doğalgaz kutusu olmasına rağmen kullanılmıyor. İnsanlar hem doğalgaz kullanmıyor, hem de havayı kirletmeye devam ediyor. Biz buna izin vermeyiz. Havanın kirlenmemesi için filtre zorunluluğu getirdik." dedi.

Öner, belediye tarafından kurulan kömür analiz laboratuvarında kömürlerin şehre girmeden analiz yapılarak standart dışı olanların şehir dışına gönderildiğini anlattı.

Isparta'da doğalgaz abone sayısının artmasına rağmen yeterli olmadığına dikkat çeken Öner, geçen yıl 4 bin olan doğalgaz abonesinin bu sezon 9 bine yükseldiğini bildirdi.
HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.