Bu pazar seçim olsa kim kazanır

Tarihi referandum sonrası partilerin oy oranını ortaya çıkaran ilk anket sonuçları açıklanmaya başladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ekim 2010 15:26
Bu pazar seçim olsa kim kazanır

Araştırma şirketi Andy-Ar, yüzde 58 evet çıkan referandumdan sonra yaptığı ilk ankette, bu pazar seçim olsa seçmenlerin yüzde 44.1'inin AK Parti'ye oy vereceğini ortaya çıkardı.

CHP'ye yüzde 25.3, MHP'ye yüzde 10.3, Saadet Partisi'ne yüzde 5.8 ve BDP'ye de yüzde 5.7 oranında oy verileceği belirlendi.

14-19 Eylül'de 20 ilde bin 961 kişi ile gerçekleştirilen araştırmada referandum sonuçlarının belli olduktan sonra Başbakan Erdoğan'ın 'evet diyen de hayır diyen de kazandı' dediği konuşması da soruldu. Katılımcıların yüzde 60.4'ü olumlu bulurken, olumsuz bunların oranı yüzde 31.8'de kaldı. Yüzde 7.8 de "Beni ilgilendirmiyor" cevabı verdi.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Andy Ar Başkanı Faruk Acar, Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkanı olması ile başlayan 'solda birlik' havasının referandum sonuçları ile birlikte dağılma eğilimine girdiğini kaydetti. Ankette MHP'nin durumunu değerlendiren Acar "MHP'nin oylarındaki düşüş referandum sonuçları ile birebir örtüşmekte. CHP ile aynı söylem etrafında bütünleşen MHP, tabanındaki ciddi rahatsızlıklara kulak vermemiştir.

22 Temmuz seçimlerinde yüzde 15 dolayında oy alan MHP'nin seçmeni, referandum sürecinde tercih değiştirerek büyük bir ekseriyetle AK Parti'ye yönelmiştir"dedi.12 Eylüldarbecilerinin yargılanması sorusuna katılımcıların yüzde 60.1'i 'evet' derken yüzde 24.1'i 'hayır' dedi.

Andy Ar Başkanı Acar, hayırcı propagandayı yürütenlerin referandumun güvenoylamasına dönüştürüldüğü söyleminin yerini bularak, AK Parti'nin seçmen üzerindeki inancının tazelendiğini söyledi. Referandumdan hemen sonra yapılan araştırmada, AK Parti'nin 29 Mart Yerel Seçimleri'nde düşen oylarının tekrar yükseldiğine işaret eden Acar, AK Parti'nin 22 Temmuz Genel Seçim sonuçlarına doğru ivme kazandığını ifade etti.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.