Bu Yol İstihdam Yolu

Bu Yol İstihdam Yolu

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Nisan 2019 11:39
Bu Yol İstihdam Yolu

SGK İl Müdürü Hüseyin Karagöz, tüm ilçeleri dolaşarak gerek kurumlara gerek işverenlere ilave olarak işe alınan her bir sigortalı için sigorta primi ve vergi teşviki ve ücret desteği sağlayan imkan paketini anlatıyor.

Nisan sonuna kadar her ilave istihdam için işçinin ücreti dahil tüm harcamanın devlet tarafından karşılandığını, kalan 9 ayda da prim ve vergi desteğinin devam ettiğini hatırlatan İl Müdürü Karagöz, işadamlarına istihdam seferberliğine destek çağrısı yaptı.
Merkez ilçe dahil tüm ilçelere giderek oralardaki kurum ve kuruluşlar ile işverenleri yerinde ziyaret edip ek istihdam paketinin sağladığı avantajları anlattığını ifade eden Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) İl Müdürü Hüseyin Karagöz, İstihdam Seferberliği kapsamında kurum olarak işverenlere çok cazip ve müthiş desteklerde bulunduklarını ancak bu konuda sürenin her geçen gün daraldığını ve 30 Nisan’da sona ereceğini belirtti.

“ŞUANA KADAR 50 DOLAYINDA KURUM,
KURULUŞ VE İŞVERENİ ZİYARET ETTİM”
İl Müdürü Karagöz, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “İstihdam Seferberliği kapsamında kurum olarak işverenlere çok cazip ve müthiş desteklerde bulunuyoruz. Bu doğrultuda, İstihdam düzeyinin korunması ve ilave istihdam sağlanması amacıyla 2018 yılında SGK’ya bildirilen en az sigortalı sayısına 1 Şubat – 30 Nisan 2019 tarihleri arasında ilave olarak işe alınan her bir sigortalı için sigorta primi ve vergi teşviği ile birlikte günlük 67,36 TL, aylık ise 2 bin 020 lira 90 kuruş ücret desteği sağlanacak, sağlanan destek işverenin sigorta prim borçlarına mahsup edilecektir.

“İŞVERENLERİMİZ BU İMKANDAN YARARLANSIN”
1 Şubat 2019 tarihi itibariyle başlayan ve İşsizlik Sigortası Fonundan finanse edilecek olan kaynaktan yararlanma şartları sigortalı yönünden; 1 Şubat 2019 ila 30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınmış olması, Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsiz olması, İşe giriş tarihinden önceki üç aylık sürede toplam on günden fazla 5510/4-1-(a) ve (c) bentleri kapsamında bildirilmemiş olmaları ve isteğe bağlı sigortalılık hariç 5510/4-1-(b), ek 6, ek 9 uncu madde birinci fıkra kapsamında sigortalı olmamaları gerekiyor.

İşveren Yönünden ise; Özel sektör işvereni olması, 2018 yılında Kuruma uzun vadeli sigorta kollarına tabi olarak en az sayıda bildirim yapılan aydaki/dönemdeki sigortalı sayısına ilave olarak çalıştırılması, İş sözleşmesinin işveren tarafından haklı nedenlerle feshedilmesi hariç olmak üzere, işe alındıkları tarihten itibaren dokuz aylık sürede iş sözleşmesi feshedilmeksizin çalıştırılmaları. Aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içinde Kuruma verilmesi, Tahakkuk eden primlerin yasal süresi içinde ödenmesi, Yasal ödeme süresi geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarının bulunmaması, Çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği veya bildirdiği sigortalıları fiilen çalıştırmadığı yönünde herhangi bir tespitin bulunmaması, İhale konusu iş üstlenilmemiş olması, şartlarının birlikte gerçekleşmesi gerekmektedir. Destek Süresi Sigortalılar işe alındığı tarihten itibaren 3 ay destekten yararlanacaktır. Örneğin: Nisan ayında işe alınan bir işçi için Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında destek alınacaktır. Şayet sigortalı, işe girdiği tarih itibariyle 2018 yılı ortalama sigortalı sayısına ilave ise 3 aylık süre dolduktan sonra, Kadın sigortalılar, 18-25 yaş aralığında erkek sigortalılar ve engelli sigortalılar 15 ay, Diğer sigortalılar ise 9 ay, Daha halihazırda uygulanmakta olan ilave istihdam desteği kapsamında prim ve vergi desteğinden yararlanacaktır” dedi.

“BU İMKAN YENİ İŞYERLERİNE GETİRİLDİ”
Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) İl Müdürü Hüseyin Karagöz, 2019 yılında ilk defa işçi çalıştırmaya başlayacak işyerleri yeni destekten yararlanamayacağını ancak, şartları taşıyor ise hâlihazırdaki ilave istihdam desteğinden yararlanabileceklerini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.