Büyükçam; ‘Yurt Dışı Oyları Sıkıntılı ve Şaibeli Bir Durumdur’

14 Mayıs’da gerçekleştirilen genel seçimler sonrası Isparta’da kaos sürüyor.

Yayınlanma:
Büyükçam; ‘Yurt Dışı Oyları Sıkıntılı ve Şaibeli Bir Durumdur’

Ak Parti’nin bir , Cumhuriyet Halk Partisinin bir, Milliyetçi Hareket Partisinin bir, İyi Parti’nin bir milletvekili çıkarmasının ardından yurt dışı oylarının sayımıyla birlikte tablo değişmiş ve iyi partinin milletvekili iptal edilerek Ak Parti’nin sayısı ikiye yükseltilmişti.

İyi parti tarafından yapılan açıklamada; ‘sahada kazandığımız seçimi masada kaybetmeyiz’ ifadelerine yer verilirken bugün 6 parti il başkanı da iyi parti il binasında toplanarak ortak açıklamada bulundu.

İyi parti il Başkanı Hasan Büyükçam yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

‘Öncelikle her zaman seçim sürecinden itibaren ve sandıkların muhafazasından dolayı gösterdiğiniz çalışmalardan dolayı hepinize teşekkür ederim. Bizler Isparta’da milelt ittifakının 2 tane milletvekili olduğunu çok iyi biliyoruz. Bizler Cumhuriyet Halk partisi ve İyi Parti olarak ayrı ayrı seçime girsek de Ispartalı teveccühlerini iki milletvekilimize de gösterdi.Fakat yurt dışından gelen oylarla birlikte daha kesin olmayan sonuçlara göre arada çok cüzi bir farkla bugün itibariyle Ak Parti’nin bir olan vekil sayısının da arttığı söylenmekte.Bizler de tüm kamuoyunun önünde bizlere destek veren herkese çok teşekkür ederiz ama altını çizerek söylüyorum yurt dışı oylarının nasıl ve ne şekilde yapıldığı ciddi şekilde bir muammadır.Yüzde 97’si ilk gün sayılırken kalan yüzde 3’lük oy ise 3 gündür sayılamayan bir seçim içerisindeyiz, fakat şu bir gerçektir ki bu yurt dışı oyları sayımının iktidar partisi tarafından nasıl yapıldığını diğer partilere izah etmekte zorlandığı bir konudur.

Ispartalı vatandaşlarımız benim vekilim AKP’den, Mhp’den , CHP’den ve İyi partiden 1 tane olsun derken , yurt dışı oyları geliyor ve 2 Ak Parti vekil çıkartıyor. Bu seçim bizim Ispartamızın temsili bir seçim değildir, baştan sona şaibe içermektedir dedi.

Oy sayımına itiraz eden partinin Ak Parti olduğunu belirten Büyükçam sözlerine şu şekilde devam etti;

‘Önde olan bir partinin itiraz etmeye ihtiyacı yoktur Ak Parti bütün ilçelerde itirazlarda bulundu. Bizler de Şarkikaraağaç’da geçerli olsun dememizin ardından ne olduğunu anlayamadan görevli memur ve parti temsilcilerinin tamam demesiyle birlikte tam imzalar atılacakken imzalar atılmaktan vazgeçildi. Bizler de buna istinaden itirazda bulunduk, şaibe karışmasa herşey daha güzeldi’ dedi.

Konuyla ilgili görüşlerini bildiren CHP Isparta Milletvekili Yalım Halıcı;

’14 Mayıs seçim sürecinin ardından Isparta’da 2 Cumhur ittifakı, 2 ise Millet ittifakının milletvekili çıkarttığını gördük. Bizler dayanışma içinde olduğumuzu göstermek için bugün iyi partiye ziyaret gerçekleştirdik.

Yurt dışı oylarının işin içine girmesiyle milletvekili dengeleri değişti. İyi parti ve CHP’nin milletvekili varken yurt dışı oylarıyla birlikte AKP’nin milletvekili sayısının ikiye çıktığını gördük.

Millet ittifakının mutabakat metninde yurt dışı oylarının kaldırılması maddesi var. Biz şehirlerde şehrin kaderine orada yaşayanların karar vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu yurt dışı oy verme işlemi baştan sona şaibeli bir işlemdir ve inşallah 28 Mayıs’dan sonrada bunun da kaldırıldığını hep birlikte göreceğiz. Milli iradenin en iyi şekilde ortaya çıkması gerekiyor sandıklarda. Fakat Isparta’da yaşanılan bu olay kabul edilebilir değil’ dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.