Çatısında Elektrik Üretip Satanlardan Vergi Alınmayacak

Konutların çatısına kurulacak tek bir elektrik üretim tesisinde üretilecek ihtiyaç fazlası elektrik enerjisini satanlar vergi muafiyetinden yararlanabilecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Haziran 2018 08:58
Çatısında Elektrik Üretip Satanlardan Vergi Alınmayacak

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Gelir Vergisi Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ÇATIDA ELEKTRİK ÜRETENLER VERGİDEN MUAF OLACAK

Buna göre, konutların çatısına kurulacak tek bir elektrik üretim tesisinde üretilecek ihtiyaç fazlası elektrik enerjisini satanlar "vergiden muaf esnaf" kabul edilecek.

ELEKTRİK TESİSLERİNİN ÇATI VEYA CEPHELERDE OLMASI ŞARTI ARANACAK

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olarak konutlarda kurulu tesislerde elektrik üretimi yapan ve ihtiyaç fazlasını satan kişilerin esnaf muaflığından yararlanabilmesi için üretim tesisinin sahip olunan veya kiralanan konutların çatı veya cephelerinde kurulu olması şartı aranacak.

10 KİLOVATA KADAR ELEKTRİK ÜRETİLEBİLECEK

Bu tesislerin azami kurulu gücü, 10 kilovata kadar olacak ve elektrik yalnızca bir üretim tesisinde üretilebilecek. Konutunu hem iş yeri hem de mesken olarak kullananların elde ettiği kazançları, muafiyet kapsamında kabul edilecek.

GİDER PUSULASI YÖNETİM ADINA DÜZENLENEBİLECEK

Apartmanın ortak ihtiyacının karşılanması için kurulan tesislerden yapılan satışlarda da gider pusulası yönetim adına düzenlenebilecek. Böylece apartmandaki tüm malikler yerine sadece yönetim adına tek bir pusula düzenlenmesi yeterli olacak.

BAKIMEVİ YARDIMINDA DA GELİR VERGİSİ İSTİSNASI UYGULANACAK

Tebliğle, kadın hizmet erbabına sağlanan kreş ve gündüz bakımevi yardımında gelir vergisi istisnası uygulamasının esasları da düzenlendi.Buna göre, kreş ve gündüz bakımevi hizmetinin işverenlerce iş yerinde verilmesi halinde, bu hizmetten faydalanan kadın hizmet erbabına sağlanan menfaatin tamamı gelir vergisinden istisna olacak.

ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 50 'SİNİ AŞMASI HALİNDE ÜCRET VERGİLENDİRİLECEK

İşverenlerce, kreş ve gündüz bakımevi hizmetinin iş yerinde verilmediği durumlarda, kadın hizmet erbabının hizmet aldığı gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince işletilen kreş ve gündüz bakım evlerine ödeme yapılmak suretiyle sağlanan menfaatler de istisna kapsamında olacak.Dışarıdan kreş hizmeti alınması durumunda, her bir çocuk için asgari ücretin aylık brüt tutarının yüzde 50'sini aşmamak üzere bu istisnadan yararlanılabilecek. Sağlanan menfaatin asgari ücretin aylık brüt tutarının yüzde 50'sini aşması halinde, aşan kısım ücret olarak vergilendirilecek.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.