Cep telefonu hırsızlarına kötü haber

Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği, son günlerde artış gösteren cep telefonu hırsızlıklarına karşı bir dizi önlemler alındığını belirterek, hırsızlıkları önleyecek yeni bir yazılımı tanıttı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Ekim 2010 14:31
Cep telefonu hırsızlarına kötü haber

Dernekten yapılan açıklamada uygulamanın şimdilik Anroid işletim sistemine sahip cep telefonlarında çalıştığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

"Uygulamayı cep telefonuna kuran sahiplerine, telefonu kullanan 3. şahısların telefona taktığı SIM kart serial numarası, imei numarası, gsm operatörünün bir SMS gönderiyor. Bu sayede cep telefonu çalınan kişiler bu bilgilerle savcılığa suç duyurusunda bulunarak, telefonun bulunmasını en kısa süreye indirmesini sağlıyor. Bu uygulama kamu yararına yapılmış olup tamamen ücretsizdir."

Derneğin tanıtımını yaptığı sistem şöyle çalışıyor:

"SIM kart eşleştirme mantığına dayalı olarak çalışan bu yazılımda, bir defaya mahsuz olmak üzere telefona kuruluyor. Kurulum sırasında mevcut cep telefonu numarası giriliyor. Bu işlemin ardından yazılım cep telefonunun arka planında gizli olarak çalışıyor. Anroid sistemlerde mevcut olan görev yöneticisi 'Task Killer' dahil olmak üzere programın çalıştığı hiç bir şekilde görünmüyor. Eşleştirme sonrasında, cihaza tanıtılmış numaradan farklı bir SIM kart yerleştirilmesi durumunda, arkaplanda çalışan programdevreye girerek, yeni kullanıcıdan habersiz bir şekilde, daha önceden kayıtlı telefon numaralarına bilgi mesajı gönderiyor."

Açıklamada, yeni sistemin amacının hırsızlıkları en aza indirmek olduğu belirtildi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Teknoloji