Cesur’dan Sert Tepki: Milyonları Yoksulluğa Teslim Ettiniz!

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

Yayınlanma:
Cesur’dan Sert Tepki: Milyonları Yoksulluğa Teslim Ettiniz!

Memur ve emekli maaş artışlarına ilişkin Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

İYİ Parti adına söz alan Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, hükümete memura, emekliye verilen yüzde 30 zam üzerinden tepki gösterdi.

İŞÇİ, MEMUR, EMEKLİ, YENİ YILA, HAYAT PAHALILIĞI VE ZAMLARLA GİRDİ

Yüksek enflasyon, artan döviz kuru ile alım gücü düşen işçinin, memurun, emeklinin, yeni yıla hayat pahalılığı ve zamlarla girdiğini belirten Cesur, “Çalışanın alın terinin yok sayıldığı, sadakadan öteye geçmeyen bir artış bu” dedi. Özellikle en düşük emekli maaşının 5.500 TL ile çıkarılmasını yetersiz bulan İYİ Partili Cesur, ekonomik krizle anılan 2001 yılında bile en düşük emekli maaşının asgari ücretin 1,5 katı olduğunu ama bugün yapılan zama rağmen asgari ücretten yüzde 35 az olduğunun altını çizdi.

Milletvekili Cesur, iktidarın yıllardır yerli üreticiyi desteklemek yerine ucuza üreten ülkelerden ithalat yaparak 110 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek dış ticaret açığına ulaşarak ekonomik krize zemin hazırladığını söyledi. Türkiye’de ücretli çalışanların büyük çoğunluğunun asgari ücret civarında kazandığını söyleyen Cesur, asgari ücretin artık ortalama ücret olduğunu belirtti.

MAAŞ ZAMLARI GERÇEK ENFLASYON ORANINDA VERİLİYORSA, ÇALIŞANLARIN MİLLİ GELİRDEN ALDIĞI PAY NEDEN DÜŞTÜ

İYİ Partili Cesur konuşmasının sonunda büyüme rakamlarıyla övünen iktidara seslenerek “madem işçiye, memura, emekliye verilen zamlar gerçek enflasyon oranında verildi ise, çalışanların milli gelirden aldığı pay neden düşüyor” diye sordu.

“Bu neresinden tutsanız, artık yama tutmayan ekonomik tabloya rağmen, 2023’e herkes umutla girdi. Neden biliyor musunuz” diye devam eden Milletvekili Cesur, sözlerini şöyle tamamladı: “Çünkü, kış sert geçiyor doğru, ama bu kışın sonu bahar! Çünkü, aşağıdan, yukarıdan, bu enflasyondan, bu zamlardan, yolun sonu görünüyor!.. Çünkü, o sene bu sene!..”

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.