Çevik Kuvvet Tatbikatı Gerçeği Aratmadı

İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü tarafından toplumsal olaylara karşı yapılan tatbikat gerçeğini aratmadı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Aralık 2010 12:33
Çevik Kuvvet Tatbikatı Gerçeği Aratmadı

Isparta Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü tarafından toplumsal olaylarda ''asgari orantılı güç kullanılması ve olayların bastırılması'' amacıyla tatbikat düzenlendi.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürü Kahraman Sezer tarafından Isparta Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü personeline verilen ve bir hafta süren ''toplumsal olaylara karşı müdahale eğitimi'' tatbikatla sona erdi. Tatbikatta temsili göstericiler, sloganlar atarak, ateş yaktılar. Polisin uyarılarını aldırmayan göstericiler, polis panzerine molotofkokteyli ve taşla saldırdılar. Polis ise önce ateşi sündürdü, sonra göstericilerin etrafını sardı. ''Asgari orantılı'' güç kullanan polis, göstericileri gözaltına aldı.

Tatbikatı izleyen Isparta Valisi Ali Haydar Öner, tatbikatın gerçeği aratmadığını belirtti. Isparta Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet ekiplerinin, Bursa'dan gelen Şube Müdürü Kahraman Sezer'in verdiği eğitimle bilgilerini pekiştirdiklerini ifade eden Öner, herhangi bir toplumsal olayda ya da gösteride asgari orantılı güç kullanmak suretiyle, mümkün olduğunca göstericilere zarar vermeden, protesto eylemini, yasa dışı eylemi engelleme eğitimi yaptıklarını kaydetti.

Tatbikatın başarılı geçtiğini vurgulayan Vali Öner, ''Yasadışı protestoların vuku bulmamasını temenni ediyoruz. Ancak vuku bulması halinde de asgari orantılı güç kullanarak, mümkün olduğunca göstericilere zarar vermeden, yasa hakimiyetini sağlayacak tarzda görev ifa edilecektir. Türkiye'nin demokratik gelişim sürecine bu anlayışın katkı sağlayacağına inanıyoruz'' diye konuştu.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürü Kahraman Sezer de, bu tür olaylarda öncelikle olay çıkmaması için caydırıcı önlemler aldıklarını, ancak olay çıkması durumunda da kimseye zarar vermeden göstericileri etkisiz hale getirerek adalete teslim ettiklerini bildirdi.

Halıkent Polis Merkezi Amirliği bahçesinde yapılan tatbikatı Vali Öner'in yanı sıra Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Şahin ile İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan da izledi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.