Çin Türk Tahvili Alacak

Çin Başbakanı Wen Jiabao, Çin Merkez Bankası'nın Türk tahvili alacağını açıkladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Ekim 2010 16:51
Çin Türk Tahvili Alacak

Çin Başbakanı Wen Jiabao İstanbul'da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) düzenlediği toplantıda Türk işadamları ile biraraya geldi.

Türkiye'nin yakaladığı ekonomik istikrarı yakından takip ettiklerini dile getiren Başbakan Wen, Türk devlet tahvilleri alma sözü verdi. Başbakan Wen, "Çin Merkez Bankası Türk tahvili alacak" dedi.

ÇİNLİ BANKALAR ŞUBE AÇACAK
İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2015 yılında 50 milyar dolara çıkarılması hedefinin gerçekleştirilebilir olduğunu belirten konuk Başbakan, "İki ülke, potansiyelini birlikte yeni pazarlara doğru genişletebilirse, bu rakamı daha da artırabiliriz'' diye konuştu. Altyapı, yenilenebilir enerji ve telekomünikasyon alanlarında işbirliği yapılabileceğini dile getiren Wen, birlikte fabrika kurulabileceklerini ifade ederek, otomotiv alanına yatırım olanağının araştırılacağını söyledi. "İki taraflı birlikte yapılacak tüm projelere Çin'den finansal destek sağlanacaktır'' mesajını veren Başbakan Wen, iki ülke arasında bir an önce swap anlaşması yapmaya çalışacaklarını belirtti.

Yuan ve TL ile ticaretin iki ülke arasındaki finansal işbirliğini daha kolay hale getireceğini dile getiren Wen, Çinli ve Türk bankaların her iki ülkede de şubeler açması gerektiği üzerinde durdu.

Kimler katıldı?
Başbakan Wen ile toplantıya TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, DEİK Türk- Asya Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Ali Kibar, DEİK Türk-Çin İş Konseyi Başkanı Hüsnü Özyeğin, DEİK Türk-Japon İş Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Koç Holding CEO'su Turgay Durak, Tekfen İnşaat Genel Müdürü Ümit Özdemir, Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, THY Genel Müdürü Temel Kotil, Türk Ekonomi Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Haydar Çolakoğlu, IC Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fırat Çeçen, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, İstanbul Demir-Çelik İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Fuat Tosyalı katıldı.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.