Çocuk İstismarına Karşı Seferberlik Başlattılar

Çocuk İstismarına Karşı Seferberlik Başlattılar

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Mayıs 2019 09:18
Çocuk İstismarına Karşı Seferberlik Başlattılar

IGİAD, Çocuk İstismarı ve İhmali konusuna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için seferberlik başlattı. Dernek Başkanı Barış Gümüş, “Bu milletin her bir ferdini bu mücadelede geleceğimizin teminatı evlatlarımızın huzuru ve refahı için mücadeleye davet ediyoruz” dedi.

IGİAD, Çocuk İstismarı ve İhmali konusuna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için seferberlik başlattı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan IGİAD&EGAFED Yönetim Kurulu Başkanı Barış Gümüş, “Çocuk istismarı ve ihmali; ana, baba ya da bakıcı gibi bir erişkin tarafından çocuğa yöneltilen, toplumsal kurallar ve profesyonel kişilerce uygunsuz ya da hasar verici olarak nitelendirilen, çocuğun gelişimini engelleyen ya da kısıtlayan eylem ve eylemsizliklerin tümüdür. Bu eylem ya da eylemsizliklerin sonucu olarak çocuğun fiziksel, ruhsal, cinsel ya da sosyal açıdan zarar görmesi, sağlık ve güvenliğinin tehlikeye girmesi söz konusudur. Cinsel suçlar, tüm dünyada her yaş grubunda insanı tehdit eden toplumsal bir sorundur. Günümüzde tüm Dünya’da önemli bir problem olan çocuk istismarı ülkemizde de çok sık görülen toplumsal bir sorun halini almıştır. Çocuk istismarı; fiziksel, cinsel ya da duygusal istismar yalnız aileleri değil, toplumu, sosyal kuruluşları, yasal sistemleri, eğitim sistemini ve iş alanlarını da etkileyen toplumsal bir sorundur. Çocuk istismarı olgularının değerlendirilmesinde tıp, hukuk ve sosyal hizmetler gibi disiplinlerin işbirliği içinde çalışılması esastır. Fakat; çocuk istismarı ve ihmalinin önlenebilmesi için; konuyla ilgili olan kurumlar yanı sıra toplum bilincinin geliştirilerek kurumlar arası gerekli koordinasyon ve işbirliğinin sağlanması ülkemiz için bir zorunluluk, her birimiz için vazifedir. Bu sosyal sorumluluk bilinci ile İGİAD olarak soruna dikkat çekmek, halkımızı bilinçlendirmek adına yaptığımız bu çalışmayı kamuoyu ile paylaşıyor bu milletin her bir ferdini bu mücadelede geleceğimizin teminatı evlatlarımızın huzuru ve refahı için mücadeleye davet ediyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum