Çocuk Zabıtalar

Okullarda gönüllü öğrencilerden oluşacak Çocuk Zabıta Projesi Isparta'da hayata geçiriyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Aralık 2010 11:13
Çocuk Zabıtalar

Isparta Belediye Zabıta Müdürlüğü, okullarda gönüllü öğrencilerden oluşacak Çocuk Zabıta Projesini hayata geçiriyor.

Isparta Belediye Başkan Yardımcısı Recep Erdem, çocuk zabıtalara denetimin nasıl yapıldığını, yiyecek içecek satılan yerlerde hangi kurallara uyulması gerektiğini sinevizyon eşliğinde anlatacaklarını söyledi. Çocuk zabıtaların eğitime tabi tutulduktan sonra göreve başlayacaklarını belirten Erdem, okul kantinlerinde denetim yapacak olan çocuk zabıtaların kuralları ihlal edenler hakkında tutanak hazırlama yetkisine sahip olacağını, Zabıta Müdürlüğü'nün de hazırlanan tutanağa göre ceza-i işlem uygulayabileceğini söyledi. Gönüllü çocuk zabıta projesinin pek çok belediyede uygulandığını söyleyen Erdem, çocukların özellikle okul kantinlerinin denetiminde etkin rol alacaklarını söyledi.

Çocuk zabıtaların okul kantininin genel temizliğini, hijyen şartlarını, yangın söndürme cihazlarını, çalışanların sağlık karnelerini, kıyafetlerini ve temizlik durumlarını, satılan gıdaların son kullanma tarihlerini ve etiketlerini kontrol edeceğini ifade eden Erdem, şunları söyledi: "Ayrıca okul etrafında açıkta satışına izin verilmeyen gıdaların satılıp satılmadığının yanı sıra okul etrafında bulunan marketlerdeki ürünlerin de kontrolünü yapabilecekler. Zaman zaman denetime çıkacak olan öğrenci zabıtalar, kurallara uymayanları uyaracak, işletmelerle ilgili tutanak hazırlama yetkisine sahip olacaklar. Hazırlanan tutanak zabıta müdürlüğü tarafından dikkate alınarak ceza-i işlem uygulanabilecek. Çocuk zabıtalar, gittikleri yerlerde gördükleri eksikleri tespit ederek zabıtaya ihbar da bulunabilecekler. "

Erdem, uygulamanın 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle hayata geçirileceğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler