Daha Sağlıklı Doğacaklar

Tüp bebek yöntemi ile evlat hasretini gideren aileler, artık daha sağlıklı çocuk sahibi olabilecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Ekim 2010 01:06
Daha Sağlıklı Doğacaklar

Tüp bebek yöntemi ile evlat hasretini gideren aileler, artık daha sağlıklı çocuk sahibi olabilecek. Bu önemli proje dünyanın en iyi üniversitelerinden Harvard ve MIT tarafından hazırlanıyor.

Tüp bebek yönteminde önemli gelişmeler var. Bu gelişme sonucunda, 5 yıl içinde tamamlanması planlanan proje ile en sağlıklı döllenmiş yumurta anne rahmine yerleştirilecek. Bu önemli projede yer alan Türk Doktor Ercan Baştu, yeni projenin kısırlık tedavisinde önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguluyor.

Dr. Ercan Baştu, "Kısırlık tedavisinden çok önemli bir yere sahip olan Tüp bebek yönteminde doğru embriyoların daha dikkatli bir şekilde seçilebilecek" diyor.

Günümüzde kısırlık sorununa karşı kullanılan tüp bebek tedavisinin günden güne yaygınlaştığını ifade eden Uzman Dr. Baştu, embriyo seçiminin Tıp terminolojisine göre spektreskopi olarak tanımlanan usul ile gerçekleştirildiğini kaydediyor. Baştu, elektronik bir sistemle yapılacak embriyo seçiminde doğacak çocuktaki muhtemel sağlık problemlerinin riskinin en aza indirilebileceğini kaydediyor. Baştu'nun verdiği bilgilere göre yeni sistem en sağlıklı embriyonun en az hata ile seçilmesini sağlıyor.

Dr. Baştu, iki üniversitenin ortaklaşa çalıştığı proje sayesinde doğru seçilecek embriyonun hasta üzerinde çok daha az risk taşıyabileceğini vurguluyor. Buna göre spektreskopi ile seçilecek döllenmiş yumurta rast gele değil, çok daha kontrollü bir şekilde tercih edip değerlendirilecek. Hata oranı ne kadar azalırsa tedavi gören hasta daha az risk taşıyacak. Bu çalışma kısırlık tedavisinde çok önemli bir aşama olarak değerlendiriliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.