Dava Sonuçlandı

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde çocuğuna iyi bakmadığı iddiasıyla doktora hakaret ettiği ileri sürülen hasta yakınına 10 ay hapis cezası verildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Mayıs 2011 12:02
Dava Sonuçlandı

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde görevli uzman doktor Şadan Hacısalihoğlu'nun, yüzüne evrak fırlattığı ve kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle 34 yaşındaki hasta yakını Dudu Çetin hakkında 2. Sulh Ceza Mahkemesinde açtığı davanın karar duruşması yapıldı.

Davanın ilk duruşmasında tarafların ifadelerini dinleyen mahkeme heyeti, Hacısalihoğlu'nu haklı buldu ve hasta yakını Dudu Çetin hakkında 10 ay hapis cezası verdi. Dudu Çetin'in hapis cezası, 5 yıl içinde kasten suç işlemesi halinde infaz edilmesi şartıyla ertelendi.

Dr. Şadan Hacısalihoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, 15 yıldır Isparta Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde görev yaptığını ve ilk defa böyle bir olayla karşılaştığını belirtti.

Dudu Çetin'in şubat ayında çocuğunu ateşli olduğu gerekçesiyle hastaneye getirdiğini ifade eden Hacısalihoğlu, muayenede çocukta herhangi bir rahatsızlığa rastlamadıklarını hasta yakınına ilettiklerini kaydetti.

Muayeneden tatmin olmayan hasta yakınının tahlil yaptırmak istediğini belirten Hacısalihoğlu, "Gereksiz yere tahlil yaptığımda görevimi kötüye kullanmış olacağım ve ben suçlu olacağım. Kanunlara uymayan bir teklifti ve ben de tahlile gerek olmadığını belirttim" dedi.

Dudu Çetin'in elindeki evrakı yüzüne fırlattığını ve kendisine hakaret ettiğini ileri süren Hacısalihoğlu, rencide olduğu gerekçesiyle 2. Sulh Ceza Mahkemesinde dava açtığını belirterek, "Haklı olduğumu düşünerek dava açtım ve kazandım" diye konuştu.

Hasta ve yakınlarının haklarını korumak için hasta hakları birimleri olduğunu ancak doktorların hakları için herhangi bir birim olmadığını ifade eden Hacısalihoğlu, doktorların da haklarının savunulması gerektiğini kaydetti.

Hasta ile doktor arasında yaşanan olaylarda çoğunlukla doktorların haksız bulunduğunu, hasta yakınları lehine kararlar çıktığını belirten Hacısalihoğlu, mahkeme kararının Türkiye'de doktorların haklı olduğunu gösteren ender kararlardan biri olarak nitelendirdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.