Demokrat Gazetesi 72 Yaşında

Demokrat Gazetesi 72 Yaşında

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Mart 2019 11:17
Demokrat Gazetesi 72 Yaşında

Bugün tarih sayfalarına altın harflerle yazılan ve dünyada eşi benzeri bulunmayan Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıldönümü. Bu büyük zaferde şehit olan dedelerimize Allah’tan rahmet dilerken, gazilerimizi de minnet ve şükranla anıyorum. İşte bu anlamlı gün öncesi Isparta’nın ve Anadolu Basınının Ulu Çınarı olan Gazeteniz DEMOKRAT dün 72. yılına girmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyor.

17 Mart 1947 tarihinde yayın hayatına başlayan ve aralıksız 72 yıldır bugüne kadar başarıyla basın-yayın hayatını sürdürme gayreti içerisinde olan Demokrat bugünkü gücünü hiç kuşkusuz siz değerli okuyucularından almaktadır. 72 yıllık yayın hayatı sürecinde çok sayıda patron değiştiren DEMOKRAT bugünlere kolay gelmedi. Demokrat’a ilk başladığım 1983 yılındaki günleri düşündüğümde gazetenin o günden bugünlere nasıl geldiği gözümün önünden adeta bir film şeridi gibi geçmekte. Bilgisayar yerine daktilo kullandığımız ve haberleri daktilo ile yazıp matbaa bölümüne verdiğimiz o dönemlerde ne internet, ne bilgisayar vardı, o günün teknolojik imkanlarında sadece faks vardı ve tüm basın açıklamaları faksla veya elden gelirdi, onları yeni baştan yazmak biz muhabirlere düşmekteydi. O zamanlar tabi gazetemiz ofset olarak değil tipo baskı yöntemi ile basılmaktaydı, şimdiki gibi günlük gelişmeleri fotoğraflayıp hemen yarınki gazeteye koyabilme imkanımız ve şansımız yoktu, Gazeteye resim koyabilmemiz için ancak o resmi klişe haline getirip ondan sonra koyabilmemiz mümkün oluyordu, o da Isparta’da klişehane olmadığı için o dönemlerde bizim gazeteye resim koyabilmemiz pek mümkün olmuyordu. Çünkü resimleri klişeye çevirmek için o resimleri en yakın Konya’ya göndermemiz gerekiyordu ki o da hem çok zahmetli hemde ekonomik açıdan bir yüktü. O zamanlar Isparta’da Demokrat’ın yanısıra Isparta ve Gülkent Gazeteleri de yayınlanıyordu. İmkanlarımız kısıtlı ve mesleğimizi zor şartlarda yapmamıza rağmen gazetecilik o dönemlerde daha bir zevkliydi.

Gazeteniz Demokrat o zor günlerden bugünlere gelirken her şeye rağmen hiçbir zaman tarafsız yayın ilkesinden de hiçbir zaman taviz vermedi. Siz değerli okuyucularının maddi ve manevi desteği ile dimdik ayakta kalmayı başardı. Gazeteciliğin zor ve fedakarlık isteyen bir meslek olduğu aslında bilinen bir gerçektir. Çünkü gazeteci hiç kimseye yaranamaz, iyi yazdığı zaman kimse açıpta teşekkür etmez, ama insanların nasırına dokunulduğu zaman söylenmedik laf bırakmaz. Gazetecilik cesaret isteyen bir iştir. Bu mesleği herkes yapamaz, çünkü biz geçmişte ben yaparım deyip te iki gün sonra kaçıp gidenleri de çok gördük. İşte bu nedenle günümüzde artık Gazetecilik yapmak kolay değil, hele hele Isparta gibi küçük şehirlerde bu görevi yapmak daha da zordur.

Ancak hiç kimsenin kuşkusu ve endişesi olmasın ki, DEMOKRAT doğru bildiği yoldan şaşmayan bir anlayışla dün olduğu gibi bugün ve yarın da yoluna devam edecektir. Bu konuda siz değerli okuyucularımızın da bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bize güç vermesini, maddi ve manevi olarak desteklerini esirgememelerini istiyor ve bekliyoruz. Biz doğru bildiklerimizi memleket sevdalısı olarak Isparta adına yazıp çizmeye devam edeceğiz. Nokta gibi menfaatler için virgül gibi eğilmeyeceğiz. Isparta için taş taş üstüne koyanları desteklemeye, Isparta’nın hayrına olmayan işler yapmaya kalkışanları da eleştirmeye devam edeceğiz, unutulmasın ki Isparta için kötü şeyler hayal edenlerin de daima karşısında olduk ve olacağız.

YEREL BASINA DESTEK VERİLMELİ…
Bu arada yerel basının içinde bulunduğu sorunlardan da bahsetmeden geçemeyeceğim. Özellikle geçtiğimiz yıl yaşanan ekonomik sıkıntılar sonrası kağıt ve diğer ürünlere gelen aşırı zamdan en çok etkilenen kesim yerel basın oldu. Bugün Anadolunun birçok yerinde inanın yüzlerce gazete kapanmış durumda. Bu nedenle Hükümetin yerel basına olan katkılarının artarak devam etmesini beklemekteyiz. Siz değerli okuyucularımızdan da abonelik ve ilan-reklam yoluyla bizlere destek vereceğinize olan inancımızı yeniden tekrarlamak ve hatırlatmak istiyorum.

YEREL SEÇİM DE TÜM ADAYLARA BAŞARILAR…
Öte yandan ülke olarak önümüzdeki hafta sonu yani 31 Mart 2019 Pazar günü sandık başına giderek yerel yöneticilerimizi seçeceğiz. 5 yıl boyunca hizmet edecek olan Belediye Başkanlarımızı, İl Genel ve Belediye Meclis üyelerimiz ile muhtarlarımızı seçeceğiz. Bu seçimde mutlaka sandık başına gitmeliyiz. Unutmayalım ki sandık başına gitmeyip oy kullanmayanının 5 yıl boyunca ne belediye başkanını ne de muhtarı eleştirme hakkı olamaz. Bu seçimin şimdiden tüm ülkemize ve Ispartamıza hayırlı olmasını diliyor ve tüm adaylara başarılar diliyorum.
Bu düşüncelerle yazıma son verirken 41 yıllık gazetecilik hayatımın 36 yılını geçirdiğim Demokrat’ta bulunmaktan son derece mutlu olduğumu belirtir, bu duygu ve düşüncelerle 71. yıldönümümüzün tüm Demokrat çalışanlarına ve okuyucularına hayırlı olmasını diliyorum. DEMOKRAT’ın bugünlere gelmesinde emeği geçen ve şimdi aramızda olmayan çok değerli Demokrat mensuplarına da şükranlarımı iletirken, ahirete intikal etmiş olanlara da Allah’tan rahmet diliyorum. Ve diyorum ki; Ne mutlu Demokrat okuyana, ne mutlu Demokrat olana.
Saygılarımla…

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.