Depreme Hazır Değiliz!

Depreme hazır değiliz!

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Ocak 2020 09:20
Depreme Hazır Değiliz!

 

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Şeref Korkmaz, “Bizi bekleyen depremler var ve biz ne yazık ki depreme hazır değiliz” dedi. Korkmaz, kentsel dönüşümle ilgili de önemli değerlendirmeler yaptı. 

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Şeref Korkmaz, Elazığ depreminden tam 10 gün önce BLT Türk ekranlarında yayınlanan ve Yazı İşleri Müdürümüz Bora Tüfekli tarafından hazırlanıp sunulan “Bora Tüfekli ile Bu Sabah” programına canlı yayın konuğu olmuş ve Isparta’nın deprem gerçeklerini gündeme getirmişti. 

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Korkmaz’a göre, kentsel dönüşüm için mahalle bazlı çalışma yapılmalı ve yerel müteahhitler ile çözüm sağlanmalı.

İnşaat Mühendisleri Odası Isparta Temsilcilik Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Korkmaz, Isparta için en önemli konunun deprem olduğunu söyledi. Isparta’yı bekleyen depremlerin olduğunu belirten Korkmaz, şöyle konuştu: “En önemli konu deprem. Bizi bekleyen depremler var. Biz depreme hazır değiliz. Gülistan Mahallesi’ne baktığımızda binalar güzel ama sadece bir adada kalıyor. Bir adanın haricine çıkamayınca da işler iyiye gitmiyor. Bunları aşmamız lazım. Biz kentsel dönüşümde riskli alan ilan etmeden mahalle bazlı girelim diyoruz. Riskli alan ilan ettiğimiz anda işin içine TOKİ giriyor. TOKİ iyi, güzel ama biz yerel müteahhitleri de düşünmek zorundayız. Türkiye’nin bir gerçeği: Toki. Toki öncesi Kiptaş, Kiptaş öncesi Belmaş…  Biz Isparta’da dar gelirliye konutu 90’lı yıllarda uyguladık. Elimizde Belmaş gibi bir cevherimiz var. Mahalle bazlı kentsel dönüşüme girelim ama bunu yerel müteahhitlerle çözelim. 

Isparta’da %25-%30 olan kat karşılığı inşaat oranları %60’lara çıktı. Bir bina yapıyorsun, binanın yarını mal sahibine veriyorsun, diğer yarısıyla hem maliyeti çıkarıyorsun hem kar yapıyorsun. Bu da daire maliyetlerine yansıdı. Bu maliyet geldi. Birde buna zemin maliyeti binerse biz kaçacak nokta arıyoruz. Bizim için en büyük sıkıntı bu” 

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler