Devlet Buraya Gelsin; Biz de Sandığa Gidelim

Yakaören köylüleri isyanda! Eğer istedikleri gerçekleşmezse seçimde oy da kullanmayacaklar...

Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Nisan 2011 15:16
Devlet Buraya Gelsin; Biz de Sandığa Gidelim

Isparta'nın Yakaören köyü halkı, yaklaşık dört yıl önce sıcak su çıkarmak amacıyla açılan ancak zehirli gaz çıkan kuyunun kapatılmadığı gerekçesiyle 12 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde oy kullanmayacaklarını açıkladı.

Yakaören Köyü Muhtarı Mehmet Pediz, yaklaşık dört yıl önce sıcak su çıkarmak amacıyla köylerinde sondaj yapıldığını ve kuyudan sıcak su yerine zehirli olduğu belirtilen gaz çıktığını hatırlattı.

Dört yıldır kuyunun kapatılması yönünde çalışmalar yapılmasını beklediklerini ifade eden köy muhtarı, kuyunun üzerine beton döküldüğünü ancak hala gaz çıkışı yaşandığını ve köyün ciddi bir tehlike altında bulunduğunu söyledi.        

Kuyunun kapatılması için her yere başvurduklarını ancak bir sonuç alınmadığını anlatan Pediz, tepkilerini göstermek amacıyla köy halkı olarak, genel seçimlerde oy kullanmama kararı aldıklarını bildirdi.

2 bin 500 nüfuslu köyde 1400 seçmen bulunduğuna işaret eden muhtar Mehmet Pediz, seçime kadar bu soruna çözüm bulunmasını istediklerini, vatandaşlık görevlerini ancak kuyu kapatıldığı zaman yerine getireceklerini aktardı.

Köylülerden Mehmet Kurt, aldıkları kararın sonuna kadar arkasında olacaklarını belirtti.

Her rüzgar estiğinde sadece Yakaören köyünün değil, Isparta merkezinin de etkilendiğini anlatan Kurt, her gün bu sıkıntıyı yaşadıklarını ve artık bir çare beklediklerini bildirdi.

Kuyu çevresinde ölen hayvanları gösteren Kurt, ''İlla ki insan mı ölmeli? Bu sorun çözülmediği takdirde bu da gerçekleşecektir'' dedi. Şenol Sapmaz ise, köyün adeta çürük yumurta gibi koktuğunu belirtti.

Ne evde ne de dışarıda durabildiklerini söyleyen Sapmaz, ''Bizi vatandaş olarak kabul etmediler ve bu kuyuyu kapatmadılar. Biz de hür irademizi kullanarak, vatandaşlık görevini yapmayacağız, seçimde oy kullanmayacağız. Devleti buraya davet ediyoruz, gelsinler biz de sandığa gidelim'' diye konuştu.

Köy halkında Fahrettin Yağmurcu, zehirle yatıp, zehirle kalktıklarını belirtirken, Abdullah Seçer de, köyde çocuklarıyla, yaşlılarıyla insanların yaşadığının unutulmaması gerektiğini vurguladı.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler