Dikkat! Güneş sandığınız kadar MASUM DEĞİL!

Dikkat! Güneş sandığınız kadar MASUM DEĞİL!

Yayınlanma:
Güncelleme: 31 Mayıs 2019 09:35
Dikkat! Güneş sandığınız  kadar MASUM DEĞİL!

Yaz mevsiminde güneşin etkisini arttırması nedeniyle meydana gelebilecek cilt hastalıklarına karşı uyarılarda bulunan Uzman Doktor Burcu Bahar İnci, "Dışarıya çıkmadan yaklaşık yarım saat kadar önce güneş kremimizi mutlaka sürmemiz gerekiyor. Günlük bir defa sürdüğümüz güneş kremi akşama kadar asla korumaz" dedi. 

Yarın itibariyle 9 günlük bayram tatili başlıyor. Birçok yurttaş tatilin ve güneşin tadını çıkarmaya hazır. Peki, güneş zannettiğimiz kadar masum mu? Isparta Şehir Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Bahar İnci, yaz aylarında güneş ışığının olumsuz etkileri konusunda hayati uyarılarda bulundu. 

10:00 – 16:00 SAATLERİ ARASINA DİKKAT! 

Güneşin olumsuz etkilerine maruz kalınmaması için yapılması gerekenleri Demokrat Gazetesi Muhabirine anlatan Uzman Dr. Burcu Bahar İnci, güneşin dik açılı olduğu 10.00 - 16.00 saatleri arasında zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiğinin altını çizerek "Yaz aylarının gelmesiyle beraber özellikle bir takım cilt hastalıklarında artışlar görünüyor. Bu gruplar arasında özellikle lekelenmeler, egzamalar, bebeklerde gördüğümüz isilikler, beni olan kişilerde artma ve şekil değişikliği, yapısal değişiklikler de görüyoruz. Özellikle güneşin dik açılı olduğu saatlerde dışarıya çıkmamalıyız. Bu da bizim için öğleden önce 10.00 ve öğleden sonra 16.00 saatleri arası diye tarif edebileceğimiz bir durum” dedi. 

Uzman Dr. Burcu Bahar İnci, söz konusu saatlerde dışarıya çıkmak zorunda kalınırsa, bir takım tedbirler alınması gerektiğini de belirterek, “Eğer ki çıkacaksak, mesleğimiz gereği dışarıda bulunmamız gerekiyorsa bu defa geniş kenarlı büyük bir şapka, ultraviyole koruma özelliği olan güneş gözlükleri mutlaka bulundurmamız gereken şeyler" ifadelerini kullandı.

SABAH SÜRDÜĞÜNÜZ GÜNEŞ

KREMİ AKŞAMA KADAR KORUMAZ

Muhabirimize, güneş kremleri hakkında doğru bilinen yanlışları da anlatan Uzm. Dr. Burcu Bahar İnci, dışarıya çıkılmadan yarım saat öncesinde güneş kremi sürülmesi gerektiğini vurgulayarak gün içerisinde güneş kreminin tazelenmesi gerektiğini kaydetti. Günde bir defa güneş kremi sürülmesinin yeterli olmadığına dikkat çeken Uzm. Dr. Burcu Bahar İnci, "Dışarıya çıkmadan yaklaşık yarım saat kadar önce güneş kremimizi mutlaka sürmemiz gerekiyor. Dışarıda kalmaya devam ediyorsak yeterli miktarda güneş kremimizi yenilememiz çok önemli. Yaklaşık 2 saatte bir güneş kremimizi yenilememiz gerekiyor. Günlük bir defa sürdüğümüz güneş kremi ne yazık ki akşama kadar asla korumuyor. Güneş kremini sürekli çantamızda bulundurmamız gerekiyor" diye konuştu.

CİLT YAPISINA GÖRE GÜNEŞ KREMİ TERCİH EDİLMELİ

Cilt yapısına ve cilt hastalığına göre güneş kremi tercihlerinin farklı olabileceğini söyleyen Uzman Dr. Burcu Bahar İnci, "Burada güneş kremi tercihi hastanın yaşına, güneş duyarlılığı olan hastalığı olup, olmadığına, cilt hassasiyetine göre değişebiliyor. Bebeklerde ve cildi çok hassas kişilerde daha çok mineral filtre içeren, fiziksel korumalı güneş kremi tercih ediyoruz. Ama orta yaşlarda ya da çok ciddi cilt sıkıntısı olmayan kişilerde ise hem kimyasal hem de fiziksel bariyerli güneş kremleri tercih ediyoruz. Yağlı cildi olanlarda yağ bazı düşük güneş kremleri tercih ediyoruz. Kuru ciltlerde nemlendiricisi yüksek güneş kremlerini tercih edebiliyoruz. Aslında tek ortak güneş kremi yok. Hastaya göre güneş kremi tercihimiz değişebiliyor" şeklinde konuştu.

BİR UZMANA DANIŞIN 

Güneş kremi kullanmadan önce mutlaka bir cildiye uzmanına başvurulması gerektiğini dile getiren Uzman Dr. Burcu Bahar İnci, "Güneş kremi alırken muhakkak bir dermatologun önerisinin alınmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü her cilt tipine her güneş kremi ne yazık ki olmuyor. Bebek hastalarda çok kimyasal bariyeri yüksek, kimyasal faktörü yüksek güneş kremlerini tercih etmiyoruz. Hassas cildi olanlara kimyasalı yüksek ya da içerisindeki maddeleri o cilde uygun olmayan güneş kremlerini tercih edersek hastayı daha da fazla kızartıp, daha da fazla yakabilir. Fayda yerine bu işi zarara çevirebilir. Öncesinde bir cilt muayenesi olunması son derece önemli" dedi.

DOĞRU KIYAFET TERCİHİ ÖNEMLİ 

Yaz aylarında, güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için doğru kıyafet tercihlerini de gündeme getiren Uzm. Dr. Burcu Bahar İnci, yazın ‘açık kıyafet tercih edilmeli’ anlayışının herkes için doğru bir tercih olmadığına işaret ederek, "Yazın hep açık renk kıyafetler tercih ediyoruz. Ama bu tam olarak doğru bir uygulama değil. Beni olan, ben sayısı fazla olan hastalarda açık renk kıyafetler çok fazla önermiyoruz. Çünkü açık renk kıyafetler bizi serin tutuyor bir miktar. Ancak güneşin ultraviyole ışınlarını olduğu gibi cildimizin üzerine geçirebiliyor. Dolayısıyla cilt üzerinde güneş biriken etkiyle benlerin daha yapısını bozabilir ve sayısını arttırabilir. Ayrıca, güneşin olumsuz etkilerinden korunmak için ince uzun kollu kıyafetler de tercih edilebilir” uyarılarında bulundu. 

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.