Doğalgaz Fiyatlarından Korkan Esnaf Sobaya Yöneldi

Berber Süleyman Devrim, gelen doğalgaz fiyatları karşısında işletmesine geleneksel ısınma yöntemi olan soba kurduğunu belirtti. Devrim, 2023 yılında saç kesimi, ağda ve traşa zam geleceği tahminlerinde bulundu.

Yayınlanma:
Doğalgaz Fiyatlarından Korkan Esnaf Sobaya Yöneldi

Berber Süleyman Devrim, gelen doğalgaz fiyatları karşısında işletmesine geleneksel ısınma yöntemi olan soba kurduğunu belirtti. Devrim, 2023 yılında saç kesimi, ağda ve traşa zam geleceği tahminlerinde bulundu.

Isparta il genelinde faaliyet gösteren erkek berberlerinden Süleyman Devrim, 2022 yılına damga vuran dolar kuru hareketliliği ve beraberinde getirdiği zamların, işlerine ket vurduğunu belirtti. Devrim, geçen yıl gelen 1000 TL doğalgaz fiyatının bu yıl 2000 bin TL ve üzerine çıkmasına karşılık işletmesine soba kurduğunu söyledi.

Gelecek olan yeni yıl zamlarından da korktuğunu ifade eden Süleyman Devrim, “ 2022 yılının artık son demlerini yaşıyoruz. Geçen bir yıla baktığımızda ben dahil bir çok kişi ekonomik sıkıntılarla boğuştu. Özellikle işletmeciler gelirlerini neredeyse giderlerine harcadı. Kendi sektörüme baktığımda ise ‘Lahana Kadar Baş On Paraya Tıraş’ devrinin bittiğini biz berberler olarak ilan etmiştik.

Kimi müşteriler bu duruma can sıksa da geride bıraktığımız bu yılda her şeye zam gelişi bizlere hak vermelerini sağladı. Ancak ne yazık ki bu hak verişleri kısa sürmeyebilir çünkü insanların yine dudak ısıracağı yeni zamlar kapıda. Şuan modelli saç kesimi 100 TL, saç tıraşı 70 TL sakal tıraşı 50 TL, makine sakal tıraşı 40, çocuk tıraşı 80 TL toplu paket, saç kesim, yıkama, ağda ve maske ise 100 TL fiyat aralıklarında Bu fiyatlar 2022 yılının zamlanmış halleri olup yeni yılda daha da artacağı kaçınılmaz olacak. gelecek olan zamlar sadece berber işletmeleri için geçerli olmasa da bizim artık fiyatlardan dolayı bir müşteri daha kaybetmeye rızamız yok. Çünkü artık kazancımızı birikim yapmak yerine giderleri karşılayabilme derdine düştük.

Bu durum işletmecilerin hem daha az eleman çalıştırmasına hem de iş gücünün arttırmasına sebep oluyor. Örneğin şuan BİN 980 TL olan sigorta ücreti 2023 yılında 3000 bin TL’ye kadar çıkabileceğini gösteriyor. Dolayısıyla maaşlı bir iki elamanın giderini karşılayabilmek neredeyse haftalarımı alacak. Bende buna karşılık aldığım önleme göre daha fazla çalışıp, doğalgaz yerine sobayı tercih ettim ve giderlerimi kıstım. Umarım gelecek yeni yıl zamlarının karşısında artık paralarımız erimez, Vatandaş ve esnafın nefes aldığı bir yıl olur” dedi. (TUĞBA SEREL)

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.