Domates ve Kesme Çiçek İhracatı Başladı

Domates ve Kesme Çiçek İhracatı Başladı

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Ağustos 2019 14:06
Domates ve Kesme Çiçek İhracatı Başladı

Isparta’da 2019 yılı üretim sezonunda domates ve kesme çiçekte hasat sezonu ile birlikte iç ve dış piyasaya satışlar başladı.

Isparta Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre, Isparta’da örtü altı sebzecilik son 10 yılda büyük aşama kaydetti ve her geçen yıl daha da gelişiyor. Özellikle Merkez Deregümü, Yakaören, Yazısöğüt, Büyükgökçeli, Küçükgökçeli, Kayı, Kuleönü, Aliköy köyleri ve Sav kasabası ile Sütçüler, Yalvaç, Gelendost, Şarkikaraağaç, Aksu ilçe merkezi ve köylerinde de örtü altı alanlarında sebze üretimi önem kazanmış durumda.

Bu alanlarda çoğunlukla domates ve hıyar yetiştiriciliği yapılırken, az miktarda da diğer sebzeler yetiştiriliyor. Bununla birlikte Merkez, Deregümü ve Çünür’de 633 dekar alanda karanfil yetiştiriciliği yapılıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Isparta’da 4 bin 300 dekar alanda domates yetiştiriciliği ve 633 dekar alanda kesme çiçek yetiştiriciliği yapıldığı kaydedildi. Müdürlüğün verdiği bilgiye göre, Deregümü köyünde ise 1600 dekar alanda yapılan örtü altı domates yetiştiriciliğinde dekar başına ortalama 15-20 ton domates hasadı gerçekleştiriliyor. Özellikle Deregümü köyü ve Atabey’de oluşturulan domates işleme, seçme, paketleme tesisleri sayesinde buralarda ihracata yönelik domates alımları yapılırken, bu tesislerde yapılan seçim ve paketleme işlemlerinden sonra ihracat gerçekleştirildiği açıklandı.

Isparta Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün verilerine göre, bu yıl ilimiz Isparta’dan sezon başlangıcında Bulgaristan, Romanya ve Ukrayna’ya yapılan ihracatta ilk etapta bu ülkelere 26 ihracat işlemi ile 521 ton domates gönderildi. Ayrıca Deregümü Köyünde ve Çünür mahallesinde üretimi gerçekleştirilen kesme çiçek türünden karanfil kesimine de başlanırken, özellikle Romanya’ya yoğun bir ihracat gerçekleştirildiği belirtildi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.