Emniyetle Öğrencilerden Trafik İşbirliği

Isparta Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, Okulcanlar Projesi kapsamında uyguladıkları güvenli eğitim çalışmalarını, kurumların ve öğrencilerin destekleriyle başarılı şekilde yürüttüklerini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 30 Ekim 2010 12:46
Emniyetle Öğrencilerden Trafik İşbirliği

Isparta Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, Okulcanlar Projesi kapsamında uyguladıkları güvenli eğitim çalışmalarını, kurumların ve öğrencilerin destekleriyle başarılı şekilde yürüttüklerini söyledi.

Okulcanlar projesi kapsamında öğrencilerin trafik bilincini artırmaya yönelik adımlar atıldığını ifade eden Gürkan, hatta öğrencilerden velilere ulaşmak amacıyla farklı aktiviteler gerçekleştirdiklerini bildirdi.

İlk olarak Nazmiye Demirel İlköğretim Okulu öğrencileriyle bir araya geldiğini ve öğrencilerden anne ile babalarının trafikte uyguladıkları hataları kendilerine bildirmelerini istediklerini belirten Gürkan, bu uygulamayı tüm okullara yaymaya başladıklarını kaydetti.

Öğrencilere trafik kuralları ile ilgili bilgiler verildiğini ve bunları uygulama noktasında öğrencilerin oldukça duyarlı davrandığını dile getiren Gürkan, ''Öğrencilere hem emniyetimizin hem de kendi mail adresimi verdim ve bu maile anne ile babalarının trafikte yaptıkları hataları bildirmelerini istedim. Onlar da bana cezai işlem uygulanıp uygulanmayacağını sordular ve biz de uygulanmayacağını sadece ilgilendirileceklerini söyledik'' dedi.

Uygulama kapsamında maillerin gelmeye başladığını aktaran Gürkan, bir kaç öğrencinin anne ve babasının trafikte yaptığı hatalarla ilgili mail attıklarını söyledi. Maillerde gelen şikayetler arasında en fazla emniyet kemerinin takılmamasının bulunduğuna işaret eden Gürkan, ''Bir öğrenci babasının trafikte emniyet kemeri takmadığını belirtmiş ve kendisini uyarınca taktığını anlatmış.
Güzel bir davranış. Çocuk duyarlılığını gösteriyor ve baba da bunu uyguluyor'' diye konuştu.

Çocuklara söz verdikleri gibi cezai işlem uygulamadıklarını ifade eden Gürkan, şikayet eden öğrenci ile babasını ya da annesini Emniyet Müdürlüğü'ne çağırdıklarını ve karşılıklı sohbet ettiklerini belirtti.

Çocuklarının ne kadar duyarlı olduğunu velilere anlattıklarını söyleyen Gürkan, velinin de çocuğunun bu duyarlılığına karşı daha fazla dikkatli davranması gerektiğini anladığını kaydetti.

Bu uygulamayı tüm öğrencilerin aktif şekilde gerçekleştirmesini istediklerini dile getiren Gürkan, ''Amacımız ceza kesmek değil, çocuğun duyarlılığını artırmak ve çocuklarla velilere ulaşarak, daha bilinçli toplumlar oluşmasına katkıda bulunmak. Amacımız trafik bilincini uyandırmak. Trafik kazalarının sayısını azaltmak'' dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum