En Büyük Hedefimiz Mısır Pazarı

Türkiye’de üretilen her 4 elmadan birini üreten Isparta, elma ihracatında gözünü Mısır’a dikti.

Yayınlanma:
En Büyük Hedefimiz Mısır Pazarı

Elma ithalatında üçüncü sırada olan Mısır yakınlığıyla da cezbedici konumda.

432 milyon dolar ihracat kapasitesine sahip Isparta/da ihracatın yüzde 33’ünü tarımsal ürünler karşılıyor. Tarımsal ürünlerin başında da elma geliyor. Dünyada elma üretimi 80 milyon ton.

Türkiye 4,6 milyon tonla yaklaşık yüzde 6’lık oranda üretim gerçekleştiriyor. Üretimde Çin’den sonra ikinci sırada bulunuyor. Dünyada yaklaşık 7 buçuk milyar dolarlık elma ihracatı pastası var ancak Türkiye bunun yüzde 2,3’ünü alıyor ve ihracat sıralamasında 8’inci sırada.

Ticaret Borsası Başkanı Hüdai Şahin, bunu üzüntü verici ve çözüm için çalıştıkları bir konu olduğunu söyledi. Elmada pazarlama ile ilgili sıkıntılar olduğunu kaydeden Şahin, yeni pazara ihtiyaç duyulduğunu iletti.

Katıldığı TV programında Isparta elmasına uzun uğralar sonucu coğrafi işaret aldıklarını kaydeden Şahin ‘Bununla ilgili tüketiciyi bilinçlendirmemiz lazım. 6 ülkede sosyal medya üzerinde Isparta tanıtımını yapıyoruz. Hindistan en önemli pazar 125 bin ton elma gönderdik bu ülkeye Mısır, Irak, Rusya gibi ülkelerde kendi dillerinde Isparta elması filmini oynatıyoruz’ dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.