Erdoğan'dan Üstü Kapalı Kaset İtirafı

MHP'deki kaset skandalını değerlendiren Başbakan Erdoğan, satır arasında tartışma başlatacak bir ifade kullandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 31 Mayıs 2011 11:10
Erdoğan'dan Üstü Kapalı Kaset İtirafı

MHP'deki kaset skandalını değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, satır arasında tartışma başlatacak bir ifade kullandı. MHP'lilere 'yargıya gitsinler' çağrısında bulunan Erdoğan, "Başka bakanlarla ilgili de kaset vardı, müdahale edildi" dedi. Başkent kulislerinde ise kaseti olan bakanların kim olduğu konusunda tartışmalara neden oldu.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'yi sarsan kaset olaylarıyla ilgili ilginç ifadeler kullandı. Erdoğan, önceki akşam Samanyolu TV'de Gündem programına katılarak soruları yanıtladı. Erdoğan kasetler konusunda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Erdoğan üzerine gitmeli" şeklindeki sözleri hatırlatılarak yöneltilen soruyu yanıtlarken tartışma yaratacak şu cümleleri söyledi:

ERDOĞAN NE DEMEK İSTEDİ?
"Bu konunun koruma polisi ben miyim? Önce bunu bir Genel Başkan olarak kendi içinde çözmesi lazım. Bu ahlaki bir konu. Eğer biz hükümet olarak bu işlerin üzerine gitmemiş olsaydık, bunlar çok daha açık olarak ortada gezerdi. Ben, Sayın Baykal ile ilgili olayı, Anayasa müzakerelerinin son gecesinde, yorgun argın en kritik anda, bu haber kulise geldiği anda Ulaştırma Bakanımı çağırdım ve TİB'e talimatı verin ve 'Anında ne yapılıyorsa yapılsın' dedim; ve "anında, ne yapabiliyorlarsa onu yapsınlar." Anında müdahale edildi. Çok kısa zamanda müdühale edildi. Bunu TİB yaptı, işi bitirdi.Başka bakanlarla ilgili de kaset vardı, müdahale edildi."

GİDİP DAVA AÇSINLAR

Akif Hamzaçebi ile ilgili de vardı, bazı başka bakanlarla ilgili de vardı. Hepsine anında müdahale edildi. Ulaştırma Bakanlığı bu konuda TİB ile bu konuda müşterek çalışıyor ve müdahale etmek suretiyle bunları durdurdular. Yoksa bunlar hala devam ediyor olabilirdi, çok daha çirkin sahneler ortaya çıkabilirdi. Biz ancak bunu yapabiliriz, bundan sonrası yargıya aittir. MHP'li arkadaşlar şimdi niye yargıya gidip kovalamıyorlar? Gitsinler dava açsınlar, neden açmıyorlar?

KİMİ KAST ETTİ?
Başbakan Erdoğan'ın "başka bazı bakanlar" sözleri ile kimi kasettiği siyasi kulislerde merak konusu oldu. Vatan gazetesinin iddiasına göre, Başbakanlık kaynakları "Bakanlar ifadesi bu hükümet ile ilgili değil" diyerek "Yani başka partilerden başka isimler, eski bakanlar anlamında söylüyor. Ancak bir x şahsını kastetmiyor. Genel bir ifade kullanıyor. Belli bir şahıstan bahsetmiyor" bilgisini verdiler.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.