Erzincan, Isparta'yı Örnek Aldı

Isparta ile benzer şartlara sahip olan Erzincan, gül ve lavanta bitkilerinin endüstriyel ölçekte yetiştirip işleyecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Nisan 2022 09:53
Erzincan, Isparta'yı Örnek Aldı

Isparta ile benzer şartlara sahip olan Erzincan, gül ve lavanta bitkilerinin endüstriyel ölçekte yetiştirip işleyecek.

Erzincan Belediyesi, 15 bin dönümlük araziyi seraları ve uygun alanları lavantalarla donatıyor.  Dikilen lavantalar ile şehrin ekonomik ve sosyal anlamda kalkınmasına katkı sağlanması amaçlanıyor.

Ekonomik kalkınmada ortak akıl, yönetim anlayışı ve bilimsel veriler ışığında öncülük etmeyi amaçlayan Erzincan Belediyesi, Erzincan'ın sahip olduğu jeolojik olanaklar ile tarımsal üretim potansiyelini de dikkate alarak tıbbi aromatik bitkiler sektörel atılımını hayata geçirdi.

Erzincan ile benzer şartlara sahip olan Isparta'nın kalkınmasında çok büyük rol oynayan gül ve lavanta bitkilerinin endüstriyel ölçekte yetiştirilip işlenmesi rol model olarak benimsenerek, yerel ve ulusal ölçekli istihdam arttırma mücadelesi Erzincan Belediyesi tarafından başlatıldı.

Kozmetik, parfüm sanayi ve sağlık sektöründe kullanılması nedeniyle yoğun talep gören lavanta, Erzincan'da toprak ile buluştu. Öz kaynaklarıyla alınan toplam 50 bin adet lavanta fidesi, 15 bin m2 alana dikildi. Lavanta fidelerinden 14 bin adet Ekşisu Mesire alanının kuzeyinde bulunan fabrika alanının önüne, 16 bin adet Ulalar'a ve 20 bin adet ise yeni sanayi sitesinde ağaçlandırılan alan içerisine peyzaj amaçlı dikildi.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri bünyesinde 150 bin adet lavanta çeliği alınarak çoğaltma çalışmaları da devam ediyor.

Gül ve lavanta bitkilerinin çoğaltılarak, Erzincan'da tarımla uğraşan, ilçe, köy ya da şehirde yaşayan vatandaşlara ücretsiz dağıtılacak. Fide dağıtımı sonrasında en az 3 bin aileye yeni istihdam olanakları sağlanması planlanıyor.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.