Eski Başkan Balaman'ın Kuyu Sevdası

Kuyu tartışmalarına, o kuyuyu açan dönemin Belediye Başkanı Hasan Balaman da konuştu. Yakaören’deki sondaj kuyusu sayesinde o bölgede sıcak su ve gazın olduğunun ispatlandığını belirten Balaman, “biz deneme yaptık. Denemede başarılı olduk.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Mayıs 2011 17:12
Eski Başkan Balaman'ın Kuyu Sevdası

Kuyu tartışmalarına, o kuyuyu açan dönemin Belediye Başkanı Hasan Balaman da konuştu. Yakaören’deki sondaj kuyusu sayesinde o bölgede sıcak su ve gazın olduğunun ispatlandığını belirten Balaman, “biz deneme yaptık. Denemede başarılı olduk.

O bölgede yeni kuyuların açılmasını temenni ediyorum” diye konuştu. Balaman, şu açıklamayı yaptı: “Başkanlığım döneminde iyi niyetli olarak Isparta’da istihdam sağlayıcı ve farklı sektörlere girme amacı ile gerekli izinler alındıktan sonra sıcak su arama faaliyetine geçilmiştir. Bu çalışma Isparta’nın menfaati için iyi niyetli bir çalışma idi. Belli bir aşamada kuyudan gaz çıkmış olması bizleri heyecanlandırmıştı. Çünkü gazın farklı sektörlerde kullanılabileceği, hatta elektrik üretiminde değerlendirilebileceği ortaya çıkmıştır. Yatırımcı arama çalışmalarımız sürecinde görev süremiz sona ermişti. Yeni yönetim burada gazı ‘nasıl değerlendiririm’ düşüncesinde olmaktan ziyade işin siyasetine girmiştir. Ve bu konuda sürekli polemik üretmiş, sürekli kuyunun kapatılması gerektiğini gündeme getirmiştir" dedi.

YENİ KUYULAR AÇILMALI
Sonucunda işin içerisine rant meselesi girmiş, bu kuyunun Türkiye Petrolleri Arama Ortaklığı tarafından kapatılamayacağı ancak ABD’deki firmalar tarafından kapatılabileceği belirtilmiştir. Ve bedelinin 10 milyon dolar olduğu söylenmiştir.

Belediye bu işin içerisinde sıyrılarak topu Valiliğe atmıştır. Ben o zaman ‘kuyuyu kapatmanın ihanet olacağını, gazın ekonomik olarak değerlendirilmesi gerektiğini’ söylemiştim. Birileri rant peşinde koştuğu için benim sözlerimi dikkate almadı. Yeni Valimiz Memduh Oğuz konuya el atarak bütün hesapları alt üst etmiş ve kuyuyu kapatmıştır. Yakın zamanda o bölgede sıcak su kuyularının açıldığı ve yatırıma dönüştüğünü hep birlikte göreceğiz. Bu kuyunun kapanmış olması yeni kuyuların açılmayacağı anlamına gelmez.

Orada sıcak su vardır, gaz da vardır. Bizim açtığımız kuyuyla bu açıkça ortaya çıkmıştır. Bizim yaptığımız çalışma deneme sondajıdır. Aytemiz Petrol de orada çalışma için ruhsat talebinde bulunmuştur. Bizim denememiz başarıyla sonuçlanmıştır. Gaz ve sıcak su olduğu ortaya çıkmıştır. Orada özel sektör marifetiyle yeni kuyuların açılmasını temenni ediyorum. CHP ve MHP kuyu üzerinden siyaset yapmaktadır. Bu kuyuyu polemik konusu haline getirip, gündemlerinden düşürmemektedirler.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum