Esnaf Faiz İndiriminden Memnun

Esnaf Faiz İndiriminden Memnun

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Ağustos 2019 09:57
Esnaf Faiz İndiriminden Memnun

Isparta Esnaf Odaları Birliği Başkanvekili Ahmet Tural, Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararının esnaf kesiminde olumlu karşılandığını belirterek, kararın ekonomideki normalleşme süreci açısından önem arzettiğini söyledi. Tural, kamu alacaklarına uygulanan gecikme faizi ve gecikme zamlarının da düşürülmesi gerektiğini ifade etti.

Merkez Bankası’nın faizde 4.25 puan indirim kararı esnaf kesimini memnun etti. Isparta Esnaf Odaları Birliği Başkanvekili Ahmet Tural, faiz indirimi kararının ekonomi için son derece olumlu olduğunu kaydetti. Faiz indiriminin ekonomideki normalleşme sürecinin çok daha hızlı ilerlediği mesajını vermiş olduğunu belirten Tural, “Beklentimiz bankalardaki mevduat ve kredi faizlerinde de hızlı bir düşüş yaşanmasıdır. Eğer bankalar kredi verme konusunda biraz daha istekli olurlarsa yatırımlar artacak, işsizlik azalacak ve yavaşlayan ekonomi hareketlenmeye başlayacaktır” şeklinde konuştu.

İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ HAREKETLENDİRECEKTİR
Faiz indiriminin ardından bankaların da mevduat ve kredi faizlerini düşürerek ekonomideki büyümeyi hızlandırmasının önemine değinen Tural, “Birçok ülkede faizler negatif olarak gerilemişken ve gelişmiş ülkelerin tamamında faizler düşüyorken Merkez Bankası'nın almış olduğu bu karar son derece olumlu olmuştur. Faizlerin düşmesiyle beraber bir iyileşme süreci de gayrimenkul sektöründe görülecektir. Sıkıntılı bir dönem geçiren inşaat sektörü rahatlayacaktır. Konut stoku erimeye başladıkça sektörde yeni yatırımlar da kendini göstermeye başlayacaktır. İnşaat sektörü, ekonominin öncü sektörlerinden olduğu için ekonomideki büyümeyi yeniden hızlandıracaktır” dedi.

GECİKME FAİZLERİ DE DÜŞÜRÜLMELİ
Vergi, SGK primi gibi kamu alacaklarına uygulanan gecikme faizi ve gecikme zamlarının da düşürülmesi gerektiğini söyleyen Tural, “Ekonominin yavaşladığı dönemlerde bundan en çabuk ve en çok etkilenen her zaman esnaf ve sanatkarlarımız olmuştur. Çok sayıda esnafımız vergi ve SGK prim borcunu ödeyememektedir. Borç yapılandırmasının gündemde olmaması sebebiyle en azından düşen faizlere paralel olarak kamu alacaklarına uygulanan gecikme faizi ve gecikme zammı oranları da düşürülmelidir. Gecikme zammı oranı bir vergi cezası değildir, kamu alacağının enflasyon karşısında erimesini önlemeye yönelik bir güvenlik müessesesidir. Bu nedenle gecikme zammı oranının düşürülmesi esnaf ve sanatkarların borcunun bir nebze de olsa ödenebilir hale gelmesini sağlayacaktır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.