'Evde Sağlık Hizmeti' Başlıyor

Isparta Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Ramazan Okutan, hastane bünyesinde 'Evde sağlık hizmetleri birimi' oluşturmak için çalışmalara başladıklarını belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Ekim 2010 21:08
'Evde Sağlık Hizmeti' Başlıyor

Isparta Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Ramazan Okutan, hastane bünyesinde 'Evde sağlık hizmetleri birimi' oluşturmak için çalışmalara başladıklarını belirtti.

Isparta Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Ramazan Okutan, basın mensuplarına projeyi anlattı. Artık hastaneye kadar gelemeyecek durumda olanların ayağına sağlık hizmeti götüreceklerini belirten Başhekim Okutan, “Evde sağlık hizmeti sunumuna ihtiyacı olan vatandaşların muayene, tetkik, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının evinde ve aile ortamında sağlanması, bu kişilere ve aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetlerinin bir bütün olarak birlikte verilebilmesi için sağlık Bakanlığımız yataklı tedavi kurumlarında 'Evde sağlık Hizmet Birimleri' kurulmasına başlamıştır. Bu doğrultuda hastanemizde de evde sağlık hizmetleri birimi kurulmuştur” dedi.

Evde sağlık hizmetleri birimi daha çok nöroloji, fizik tedavi, göğüs hastalıkları gibi servislerde yatarak tedavi gördükten sonra taburcu edilen hastaların evde tedavisini amaçladığını kaydeden Okutan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Örneğin nöroloji kliniğinden fizyoterapistler aile fertlerine egzersizleri öğretecek. Böylece sağlık çalışanları ile aile fertleri tarafından bir sağlık timi oluşturulacak ve bu hastalara iki taraflı evde sağlık hizmetleri verilebilecek. Görevli doktor ise oral veya parenteral tedaviyi düzenler, gerekirse evde kullanılacak tıbbi araç gereçleri tespit eder. Bunlar temin edildikten sonra hasta ve yakınlarına zimmet karşılığı evde teslim edilir. Ve bu cihazlarla da tedavilerine evde devam edilir. Gerekirse yine bu hastaların evde veya hastanede uzman doktorlara konsültasyonlarının yaptırılmasını sağlar. Bu birimi başvuran hastalarda aktif olarak yardımcı olurlar. Gerekirse doktor tarafından istenen kan tahlilleri sağlık ekibi tarafından getirilen tüplere alınıp bağlı oldukların hastane laboratuvarına tahlilleri yaptırılır.”

Hastalar veya hasta yakınları bu birimi telefonla veya evde sağlık hizmeti başvuru formu yoluyla alabileceklerini kaydeden Okutan, “Bu birim tarafından hasta ev ortamında değerlendirilir. Ve değerlendirme sonucu aile bireylerine menfi veya müsbet olup olmadığı en kısa sürede bildirilir. Programa alınacak hastalar da bu hizmetin kapsamı, hangi seviyede, ne kadar süreyle, net şekilde, hangi sıklıkta verilmesi gerektiğini belirler. Evdeki ziyaretler hastanın durumuna göre günlük, haftalık veya aylık dilimler halinde önceden hazırlanan ziyaret gün ve mesai saatleri içinde yapılır” dedi.

 

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.