Filistin İçin 6 Parti'den Açılama

Isparta Kaymakkapı Meydanı’nda bugün Filistin Halkının uğradığı zulme sessiz kalmamak için basın açıklaması gerçekleştirildi.

Yayınlanma:
Filistin İçin 6 Parti'den Açılama

Isparta Kaymakkapı Meydanı’nda bugün Filistin Halkının uğradığı zulme sessiz kalmamak için basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklaması CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Zafer Partisi ve Demokrat Partisi ile düzenlendi.

Saygı durusu ve istiklal marşının okunmasıyla başlanan açıklamada CHP İl Başkanı Vedat Şenol, İsrail’i lanetleyerek şu şekilde konuştu; “İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında 1524'ü çocuk, 1000 kadın 3 bin 785 kişinin ve el-Ehli Baptist Hastanesine yapılan saldırıda Gazze Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre çoğu çocuk en az 500 kişi hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz. Bu dramların en önemli sebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail’in gaddar tutumudur. Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözüme kavuşması imkansızdır. İsrail ise Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ediyor. Bizler İsrail’i masum sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz. CHP olarak Filistin sorununun çözüm zemininin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin Devleti ile İsrail’in güvenlikli sınırlar içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz.

ABD ve İsrail’in yanlış politikalarına karşı tüm dünyadan yükselen kınama mesajları somut bir sonuç doğurmamaktadır. Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. AKP’nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisi olmamaktadır. Ayrıca iktidar, bir yandan ABD’nin Ortadoğu politikalarını kınarken diğer yandan Suriye’nin yeraltı zenginliklerinin ABD tarafından yağmalanmasına göz yummaktadır. CHP tarihi misyonu gereği her dönem Filistin halkının yanında durmuştur. Geçmişte Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Türkiye temsilciliği CHP iktidarında açılmış, Bülent Ecevit ve tüm CHP genel başkanları Filistin davasının sadık bir destekçisi olmuştur.

Bugün de CHP dün olduğu gibi masum ve mazlum Filistin halkının yanındadır. Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur. Bugün Türkiye olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı en güçlü bir şekilde hayata geçirmeliyiz. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslararası planda tecrit edilmelidir. Bir kere daha ABD ve İsrail’i güçlü bir şekilde kınıyor, hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize rahmet diliyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Dünya