GIDA TERÖRİZMİ!

GIDA TERÖRİZMİ!

Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Ocak 2020 09:21
GIDA TERÖRİZMİ!

Tarım ve Orman Bakanlığı; taklit, tağşiş veya ilaç etken maddesi tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünü kamuoyuyla paylaştı. Listede Ispartalı bir firmada var. 

Hatırlanacağı üzere, Tarım ve Orman Bakanlığı, uzun süredir yürüttüğü laboratuvar çalışmalarının neticesinde hileli gıdalar listesini geçtiğimiz yılın sonlarda açıklamıştı. Bakanlık, yürüttüğü yeni çalışmalara bağlı olarak 2020 yılına ait ilk tağşiş listesini de resmi internet sitesi üzerinden yayınladı.

Yayınlanan listede en çok dikkat çeken ürünler ise, büyük market zincirlerinde de satılan ve içerisinde domuz eti barındıran bazı et ürünleri oldu. Listede daha önce de vatandaşa domuz eti yedirdiği tespit edilen ve ürünleri çeşitli marketlerde satılan Gurme Gıda yine aynı skandalla yer aldı. 

HALKA AT VE EŞEK

ETİ YEDİRİYORLAR…

Geçtiğimiz yıl Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan hileli gıdalar listesinin ardından Bakanlık, 2020 yılında yaptığı denetimlere bağlı olarak da 229 firmaya ait 386 parti üründe taklit ve tağşiş yapıldığını tespit etti.

 

ara.jpg

 

Geçtiğimiz yılın sonlarında ortaya konulan çalışma ile birlikte, 2012 yılından bu yana tespit edilen 1238 firmaya ait 2 binin üzerinde üründe tağşiş ya da taklit yapıldığı belirlenmişti. Bakanlık tarafından bu yıla ilişkin de titiz bir çalışma yapılırken sonuçları kamuoyu ile son dakika olarak paylaşıldı ve hileli ürünler listesi yayınlandı. Listede en çok dikkat çeken ürünler ise hiç şüphesiz, dana eti olarak satılan; ancak içerisinde at ve domuz eti barındıran etler oldu.

ÇOK SAYIDA ŞİKAYET VAR

Türkiye'de birçok şubesi olan marketler zincirinde de satılan bu ürünleri üreten firmaların faaliyet gösterdikleri yerler ile birlikte isimleri açıklanırken, firmalar arasında ünlü et ürünlerinin ön planda olması dikkat çekiyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı 2020 yılına ait ilk tağşiş listesine göre; Isparta‘da ki bir Gülverler isimli bir firmanın ürünlerinde de mekanik ayrılmış kanatlı eti tespit edildiği görülüyor.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum