Gönen'de Hünnap Hasadı Devam Ediyor

Lezzet ve şifa kaynağı olarak bilinen, Gönen'de de yetiştiriciliği yapılan hünnap meyvesinin hasadı başladı.

Yayınlanma:
Gönen'de Hünnap Hasadı Devam Ediyor

Lezzet ve şifa kaynağı olarak bilinen, Gönen'de de yetiştiriciliği yapılan hünnap meyvesinin hasadı başladı.

Ülkemizde hünnap meyvesi alternatif tıp ve bitkisel tedavi uygulamalarında oldukça yaygın olarak kullanılıyor. Bu faydaları nedeni ile hünnap tercih edilen bir meyve olup birçok hastalığa iyi geldiği belirtilmesi nedeniyle Çin'de "hayat şurubu" olarak adlandırılmaktadır.

Hünnap meyvesinin hasat sezonu eylül ayı sonunda başlayıp, ekim ayı sonuna kadar devam ediyor. Gönen İlçesinde önemli bir alternatif ürün haline gelen hünnap, yetiştiriciler tarafından kısa sürede benimsenerek üretimi giderek artıyor.

Isparta ikliminin üretime uygun olması, 3. yılda verime başlaması ve 6. yılda maksimum kapasiteye ulaşması küçük aile işletmeleri için hünnap yetiştiriciliğini avantajlı hale getiriyor.

Hünnap meyvesi taze olarak tüketilmekle birlikte, pekmez, sirke, ezme ve hünnap kurusu yapılarak katma değer artırılıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yakından takip edilen hünnap meyvesinin üretim alanı ve veriminin artırılması için bilgilendirme ve saha çalışmaları sürdürülüyor.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.