Gül Hasadında Yüzde 40 Rekolte Kaybı

Isparta'da hasat sezonu, 50 günde sona erdi. Bu yıl 15-16 bin ton gül çiçeği rekolte elde edildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Temmuz 2022 19:50
Gül Hasadında Yüzde 40 Rekolte Kaybı

Isparta'da hasat sezonu, 50 günde sona erdi.Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, çetin geçen kış sezonu, sıcaklık artışı ve toplamadan kaynaklı yüzde 40'lara varan rekolte kaybına dikkat çekerek, bu yılki gül çiçeği rekoltesinin 15-16 bin ton olduğunu söyledi.

Isparta'da her yıl mayıs-haziran aylarında yapılan gül çiçeği hasadı sona erdi. Özelikle Keçiborlu ve Gönen bölgelerindeki bahçelerde yetiştirilen güller, sabah erken saatlerde toplanıp, fabrikalara teslim edildi.

Kampanya ve hasat sezonu hakkında bilgi veren GÜLBİRLİK Genel Müdürü Çelik, bu sene 19 Mayıs'ta başlattıkları ve yaklaşık 50 gün devam eden gül çiçeği kampanyasının süresini doldurduklarını söyledi.

Kampanyanın ilerleyen günlerinde sıcaklardan dolayı sıkıntı olduğunu kaydeden Çelik, bölgede gül çiçeği toplamada işçi sıkıntısı yaşandığından bahsedip, "Verim itibarıyla çok bir sıkıntı olmamasına rağmen toplamadan kaynaklanan bir sıkıntı ve çok çetin geçen bir kış sezonu (don olayı) ve 1 haftalık sıcaklıktan dolayı nereden bakarsanız yüzde 40'lara varan bir rekolte kaybından söz edebiliriz.

GÜLBİRLİK olarak beklediğimiz rekolte rakamına ulaştık. İhtiyacımız olan gül çiçeğini alabilme imkanına sahip olduk" dedi.

"İklimin ve sezonun dezavantajlardan dolayı diğer paydaşlarımızda da aynı şey söz konusu olmuştur" diyen Hasan Çelik, "Biraz kayıplar söz konusuydu ama her şeye rağmen kazasız belasız bir sezon geçirdik. 2022 yılı gül çiçeği sezonunda 15- 16 bin ton rekolteden bahsetmiştik.

Tarlada çiçek vardı ama toplama sıkıntısı ve diğer sorunları da dikkate aldığımızda belki bu rekoltede bir miktar düşüş söz konusudur. Her şeye rağmen sezon büyük bir sıkıntı yaşanmadan kapandı" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.