Gülbirlik İkinci Ödemelere Başladı

Kurulduğu 1954 yılından bu yana üreticinin daima yanında olan Gülbirlik önceki yıllardan farklı olarak ilk kez bu kampanya döneminde iki ayrı ön ödeme yaptı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Temmuz 2022 14:43
Gülbirlik İkinci Ödemelere Başladı

Kurulduğu 1954 yılından bu yana üreticinin daima yanında olan Gülbirlik önceki yıllardan farklı olarak ilk kez bu kampanya döneminde iki ayrı ön ödeme yaptı.

Yönetim Kurulu tarafından belirlenen kilogram başı 10 TL   üzerinden üreticilere ilk olarak 15 günlük dönemde topladıkları Gülçiçeğinin  ağırlığına göre ödeme yapıldı. Kooperatifler kanalıyla yapılan ödemelerin ikinci dilimi de 2 Temmuz’dan itibaren başladı.

Çeşitli kesimlerden yapılan eleştirilere rağmen Gülbirlik doğru bildiği yolda ilerlemeye devam ediyor. Dünya gülyağı ihtiyacının yüzde 65’inin tek başına karşılandığı Isparta’da Gülçiçeği alım kampanyası sona erdi.

Gülbirlik yönetimi kampanya öncesi verdiği ön ödeme sözünü yerine getirerek üreticilerin yüzünü Kurban Bayramı öncesi güldürdü.

“HEDEFLEDİĞİMİZ ÖLÇÜDE GÜLÇİÇEĞİ ALDIK”

2022 Gülçiçeği alım kampanyasının kazasız ve sorunsuz bir şekilde sona erdiğini belirten Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, kampanyaya ilişkin şu bilgileri verdi:

“Yaklaşık 45 gün süren kampanya dönemimizi hayırlısıyla tamamlamış bulunuyoruz. Biz Gülbirlik olarak hedeflediğimiz ölçüde gülçiçeği satın almanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gülçiçeği alım kampanyası boyunca Gülbirlik olarak herhangi bir sıkıntı yaşamadık.

BU YIL İŞÇİ SIKINTISI YAŞANDI

Bu yıl maalesef gül tarlalarında toplanamayan gülçiçeği oranı geçtiğimiz yıllara göre daha fazla oldu. Çünkü işçi sıkıntısı yaşandı. Ancak buna rağmen Isparta’daki gülçiçeği rekoltesinin daha önce dediğimiz gibi 15 bin ton civarında gerçekleşmiş olduğunu tahmin ediyoruz. Bunun bir bölümünü Gülbirlik olarak biz satın aldık, diğer firmaların ne kadar gülçiçeği satın aldığını ise biz bilemeyiz. Esasen gül tarlalarındaki güller tam anlamıyla toplanabilmiş olsaydı satın alınan gülçiçeği miktarı biraz daha fazla olabilirdi. Bu yıl havalarında yağışlı geçmesi kampanya süresimizi biraz daha uzattı ve 2022 gülçiçeği kampanyamız yaklaşık 45 gün devam etti.”

ÖN ÖDEMEDE KİLO BAŞI FİYAT 10 LİRA OLARAK BELİRLENMİŞTİ…

Gülbirlik yönetimi bu yıl ilk kez üreticilere kampanya ortasında ve sonunda olmak üzere iki ayrı ön ödeme yapma kararı almıştı. Bu karar doğrultusunda belirlenen kilogram fiyatı üzerinden yapılan ön ödemelerle üreticilerin mağdur olmaması sağlandı ve ihtiyaçları da karşılanmış oldu. Gülçiçeği kesin fiyatı belirlendikten sonra hesap kapatma işlemi uygulanacak ve üreticilere belirlenen fiyat üzerinden daha önce aldıkları ön ödeme bedeli düşülerek geri kalan kısmı da ödenmiş olacak.

Kısa adı GÜLBİRLİK olan ve yaklaşık 5 bin ortaklı Gül, Gülyağı ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği üreticilere daha önce taahhüt ettiği iki ayrı ön ödemenin ilkini geçtiğimiz ay gerçekleştirmiş ve Gülbirlik’e bağlı 6 Kooperatif kanalıyla üreticilere birinci ön ödeme peşin olarak yapılmıştı.

ÜRETİCİYE PARA DOPİNGİ…

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, Yönetim Kurulu kararı ile  gülçiçeğinin kilo başına ara ödeme için 10 lira fiyat belirlediklerini ve bu rakam üzerinden üreticilere kampanyanın ilk 15 günlük diliminde verdikleri gülün tutarı kadar üreticilere ön ödeme yaptıklarını belirterek,  “Bu yıl ara ödeme konusunda farklı bir uygulamamız olduğunu daha önce kamuoyu ile paylaşmıştık. Bu doğrultuda bu yıl farklı bir ödeme politikası takip ediyoruz. Kampanyanın ilk 15 günlük sürecine ilişkin ödemelerimizi daha önce yapmıştık.  Üretici ortaklarımız ne kadar gül vermişse tespit ettiğimiz gülçiçeği kilogram başı fiyatı üzerinden ön ödeme  yaptık,  daha sonra kampanyanın sona ermesiyle birlikte kampanyanın ilk 15 günlük döneminden sonra teslim edilen gülçiçeği tutarı kadar da üreticilerimizin işlerini görmeleri, ihtiyaçlarını karşılamaları ve borçlarını ödemeleri düşüncesiyle Kurban Bayramı öncesi ikinci bir ödeme daha yapacağız.  İkinci ödemelerimiz 2 Temmuz itibariyle başlamış durumda. Ödemelerimiz Bayrama kadar tamamlanmış olacak. Son ödeme yani hesap kapatma işi de gülçiçeği fiyatı tespit edildikten sonra olacak” şeklinde konuştu.

whatsapp-image-2022-07-02-at-11.16.17.jpeg

HABERE YORUM KAT
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.